Lüks yatlar için İzmir'i merkez seçtiler

11 Haziran 2009 - 12:58

Merhum Vehbi Koç'un damadı İnan Kıraç'ın ortağı olduğu Sirena Marine, Bursa'da ürettiği yatların pazarlama organizasyonuna İzmir'den başladı. Ünlü İtalyan markası Azimut'a üretim yapan firma, Türkiye'deki ilk bayiliğini İzmirli Ses-Na Turizm'e verdi.

Yat sektörünün deneyimli ismi Derya Direk ile uzun yıllar Gönen Otomotiv'de yöneticilik yapan Mutlu Aytaç, fiyatı 400 bin Euro'dan başlayıp 12 milyon Euro'ya kadar çıkan lüks yatları, kurdukları satış ağıyla bütün kıyı bölgelerinde pazarlayacak.

Sirena Marine Genel Müdürü Saffet Üçüncü, yat sektöründe sahip oldukları üretim bilgisini, Ses-Na'nın satış ve pazarlama gücüyle birleştirmeye karar verdiklerini söyledi. Üçüncü, "Dünya yat sektöründe lider olan Azimut, seri ve kaliteli üretim için 2007'de bizimle temasa geçti. Bursa'daki tesisimizde, onların teknolojisini kullanarak iyi planlanmış bir üretim tarzı oluşturduk. Artık 42 feet Azimut marka yatları sadece biz üretiyoruz. Geçen yıl 35 tekne yaptık ve dünyaya dağıttık. Sekiz ay önce de 55 feet uzunluğunda yat imalatı için hazırlıklara başladık. Çok meşhur olan bu modelden 30 adet yapacağız. Hedefimiz, en az dört modelle üretimi dörde katlamak." dedi.

İhracatın yanısıra, Türkiye yat pazarını büyütmenin de önemli olduğuna dikkat çeken Saffet Üçüncü, bunun için satış ve pazarlamada güçlü bir yapılanma kuracaklarını ifade etti. Genel Müdür Üçüncü, "Bu amaçla ilk adımı İzmir'de Ses-Na firmasıyla attık. Biz imalat ağırlıklı bir firmayız, Ses-Na ise sektörde önemli deneyime sahip. Bu sebeple satış ve pazarlama işini onlara bıraktık." şeklinde konuştu.

Ses-Na Turizm ortağı Aytaç ise otomotiv sektöründe uzun yıllar çalışmasına rağmen yatçılığa özel merakı olduğunu söyledi. Aytaç, "Dört beş yıldır yatçılık yapıyordum. Otomotiv sektöründen ayrıldıktan sonra Derya Direk'le ortak olduk. Sirena Marine'in bayiliğini aldık. Yeni ve kullanılmış yatlarla üretici şirketin satışlarının yüzde 20'sini yapmayı hedefliyoruz. Satışlarımız sadece İzmir'le sınırlı kalmayacak." dedi. Derya Direk de 1980 öncesi otomobil piyasası neyse bugünkü yat sektörünün de o durumda olduğunu vurgulayarak, "Önümüz açık. Denizi daha yeni tanıyoruz. Bu sektör devamlı büyüyecek." diye konuştu.


(CİHAN)


Ekonomi