LYS'de ilçedeki öğrenciler ildeki rakiplerine göre 1-0 geriden başlıyor

01 Haziran 2013 - 13:10

ANTALYA - Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) sadece illerde yapılacak olmasının haksız rekabete neden olduğu bildirildi.

Alanya ÖSYM Sınav Koordinatörü Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör, illerde sına girecek öğrencilerin rakiplerine göre 1-0 yenik başladığını söyledi. Güngör, Alanya ve benzeri büyük ilçelerin birçok ilden daha büyük olduğuna dikkat çekti. Sınava giren öğrenci sayısının birçok ilden daha fazla olduğunu belirten Güngör, bu bağlamda konuya salt il ve ilçe mantığı ile bakılmasının doğru olmadığını kaydetti. 'Bir ilçeye sınav verilirse diğerlerine de verilmesi gerekir' mantık ve yaklaşımının da doğru bulmayan Güngör, bazı gerekçelerle LYS yapılamayacak ilçe sınav merkezlerinin belirli bir çalışma ile (uzaklık ve sınava giren öğrenci sayısı) sınav yapılmasının son derece önemli olduğuna değindi. Bu ilçelerden nüfusu belirli bir sayının üzerinde olan ve en kısa sınav merkezine belirli bir kilometreden uzak yerler için alternatif sınav merkezleri oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Güngör, böylece yıllardır devam eden bu mağduriyetin ortadan kaldırılması gerektiğini savundu. İlçelerde sınav organizasyonunu rahatlıkla yapabilecek durumda olduğuna dikkat çeken Güngör, Alanya, Bandırma ve Fethiye gibi ilçelerde birçok fakülte ve yüksekokullar olduğunu söyledi. Alanya’da 3 fakülte, 1 yüksekokul ve 50’den fazla öğretim üyesi ile 100’den fazla akademisyen bulunduğunu belirtti.

Büyük ilçelerde sınav yapma tecrübeleri bulunduğunu dile getiren Güngör, YGS ve KPSS sınavlarının zaten buralarda yapıldığını, bu haksız rekabetin biran önce giderilmesi gerektiğini söyledi. Gazipaşa ilçesinin Antalya il merkezine 170 kilometre uzaklıkta olduğuna dikkat çeken Güngör, Antalya'da aileleriyle birlikte toplamda 30-40 bin öğrencinin haksız rekabet ortamında sınava gireceğini belirtti.


ÖĞRENCİLER CEZALANDIRILDIKLARINI DÜŞÜNÜYOR

Özel Ufuk Fen ve Anadolu Lisesi Psikolojik Danışmanı Ali Kayaalp, çok yüksek önem atfedilen, hayat meselesi olarak algılanan işlerde stresin tavan yaptığına dikkat çekti. Öğrencilerın sınav yerlerine ya akşamdan gidip konaklayacaklarını belirten Kayalp, misafir konumunda başka bir yerde kalacak olan birçok insan için çok kolay bir şey olmadığını vurguladı. Öğrenci için de sorunun burada başladığına dikkat çeken Kayalp, öğrenci alışık olmadığı fiziki ve sosyal çevrede kalacağını söyledi. Böylece çoğu öğrencinin yeni yerine yabancı olacağını belirten Kayalp, öğrencinin ısı, ses, gürültüden rahatsız olabileceğini belirtti. Sağlıklı bir uyku, beslenme, dinlenmenin olması öğrencinin sınava daha zinde gireceğini belirten Kayaalp, "Otelin yabancılığı, akraba evinin sığınmacılığı öğrenciyi panikletcektir. Öğrencinin sabah erken yolculuğu sarsıntı, bunaltı, uykusuzluk, zamanında yetişip yetişememe riski stres oluşturacaktır. Kısaca söylemek gerekirse, sınav yerine taşınan öğrenci, evinden çıkıp sınavına giren öğrenciye göre bir sıfır geriden başlıyor demektir. Taşınan öğrenci, yorgunluk, açlık, susuzluk, yabancılık çekecektir. Bu ihtiyaçlarla boğuşurken, bilgi gibi üst düzey entelektüel bir etkinliğin ikinci sıraya düşeceği aşikar. Bilgiyi hatırlama, okuduğunu anlama,dar zamanda yerli yerinde kullanma öğrenci için mümkün olmayacaktır." dedi.

(CİHAN)


Güncel