Maden işçileri, Milletvekili Candan'ın arabuluculuğu ile eyleme son verdi

19 Aralık 2011 - 20:03

ZONGULDAK - Zonguldak Ereğli'de HEMA Kandilli Kömür İşletmeleri'nde, ücrette iyileştirme yapılmadığı, ücretsiz kömür verilmediği ve 5 kişinin işten çıkartılmasına tepki amacıyla 6 gündür eylem yapan 800 maden işçisi, AK Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan’ın devreye girmesinin ardından sonuca ulaştı.
Milletvekili Ercan Candan, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk şube yönetimi, maden işçileri ve işverenin duyarlılığı ile sorun, önümüzdeki ay içerisinde karara bağlanmak üzere kapandı, işçi ocağa girdi.
Gökçeler’de bulunan HEMA Kandilli Kömür İşletmeleri'nde işçilerin başlattığı grev 6. günde sona erdi. Bazı işçilerin işten çıkarılmasına tepki başta olmak üzere, düşük ücret ve kömür hakkı verilmemesini gerekçe gösteren maden işçileri, 6 gündür gece gündüz sürdürdüğü hak arama mücadelesini AK Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan’ın da devreye girmesi ile sona erdirdi.
TBMM’de devam eden bütçe görüşmeleri ardından, Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, Ankara’dan gelerek eylemin arabuluculuğunu üstlendi. Candan, beraberinde Alaplı, Çaylıoğlu, Gökçeler, Gülüç, Kandilli belediye başkanları ile ilk olarak Gökçeler Belediyesi'ne geldi ve burada HEMA yöneticileri ile görüştü. Ardından, HEMA Kömür İşletmeleri'ne geçen Candan, buradan işçilere seslendi. Zaman zaman işçiler sözlü ve tezahüratlı tepkiler gösterirken, Candan, sorunun çözümü için geldiğini söyledi.
Ardından, işçi temsilcilerinden oluşan 5-6 kişilik grup ile HEMA’ya ait bina içerisinde bir araya gelen Candan, “Sizin 3 sorununuz var. 5 arkadaşınızın işten çıkarılmaması için gerekeni yaptık. Bu sayı 25’lerde idi 5’e indirdik ve bu 5 arkadaşı da işe yerleştirilmesi konusunda HEMA yöneticileri sağolsun tamam dediler. İkinci sorun maaş zammı, şimdi önümüzdeki süreçte zam ile ilgili görüşmelerde, ben bizzat İstanbul’a giderek HEMA Şirket sahibi Mehmet Hattat ile görüşeceğim ve bu zam meselesini gündeme getireceğim, ne kadar zam olur onu bilemem ama maden sektöründe çalışanlar ile görüşürüz, sendikacılar ile görüşürüz o zamlara oranla bir zam talebinde bulunuruz. Yine kömür ihtiyacınız konusunda bu da ilginç bir olay. Mısır tarlasında çalışacaksınız mısırı ücretle alacaksınız, akıllı bir iş değil. Bunu da birebir görüşüp karara bağlayacağız. Hakkınızı savunmak için saatlerce dil döktüm bunu Ankara’dan bile savunuyorum. Ben 6 senedir milletvekili değilim, 6 aydır milletvekiliyim, seneye kömür alamazsanız gelin beni bulun. Ben verdiğim sözlerin sonuna kadar arkasındayım. Elimden geldiği kadar işçimiz için uğraşıyorum. 7 senedir kaç milletvekili geldi size dil döktü, kimin umurundaydı sizin evinize ekmek girip girmeyeceği. Ben bir öğretim üyesi olarak bu devlet, 94 krizinde insanların maaşını ödeyemezken yurt dışında benim maaşımı ödedi. Ben bunun sorumluluğunu biliyorum.” diye konuştu.

EYLEME SON VERİLDİ
İşçi temsilcileri de Milletvekili Ercan Candan’ın süreç boyunca gösterdiği hassasiyeti yakınen bildiklerini belirterek, taleplerini ilettiklerini, HEMA’nın yıllardır bu konuda talepleri olmasına rağmen hiçbir şekilde bu sorunu çözemediklerini ifade ettiler. Temsilciler, yıllardır kömürü, ücretini vererek aldıklarını, maaşlarda da hiçbir iyileştirme yapılmadığını belirttiler ve ardından kendi aralarında bir değerlendirme yaptılar.
Daha sonra Milletvekili Candan, sendikacılar, belediye başkanları, işçilerin karşısına geçerek gelinen süreci anlattılar ve bu 3 sorunun çözümünde tam destek vereceklerini beyan etmeleri ardından madenciler eyleme son verdi.

(CİHAN)


Güncel