Mali üniversiteleri ilk kez Türkçe ile tanışıyor

01 Aralık 2012 - 11:46

BAMAKO - Mali Milli Diller ve Vatandaşlık Bakanı Moussa Diarra, ülkesinde ilk kez üniversitelerde Türkçe dersleri verileceğini söyledi.

Mali Milli Diller ve Vatandaşlık Bakanı Moussa Diarra, başkent Bamako’daki Türk okulu Bamako Horizon (Ufuk) Koleji’ni ziyaret etti. Okula geldiğinde öğrencilerin yoğun sevgisi ile karşılaşan Diarra, çok mutlu olduğunu ve kendisinin de bir eğitimci olarak çok duygulandığını vurguladı. Diarra, “Öğrencilerin sevgisi samimi ve doğal. Onları yetiştiren ailelere, eğitimcilere ve eğitim gönüllülerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Malili Bakan, daha sonra kendisine ikram edilen Türk yöresel yemeklerini tattı. Türk yemeklerinin çok güzel, lezzetli olması yanında tuzsuz ve yağsız bulduğunu ifade eden Moussa Diarra, “Demek tuzsuz ve yağsız hazırlanan yemekler de leziz olabiliyormuş.” diye espri yaptı.

Diarra, “Sabah evden çıkmadan önce çok az yemek yedim. Sebebini soran eşime, ‘Bugün Türklerin ne ikram edeceklerini merak ediyorum’ demiştim. Burada gördüm ki, bize ikram edilenler çok lezzetli olmuş. Türk kültürünün güzel yemeklerini burada bizimle paylaşan Mali’deki Türk hanımlara teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Okul ziyaretinde Mali-Türkiye Galaksi Diyalog ve Kültür Merkezi, çalışmaları ile ilgili bakana sunum yaptı. Sunumlardan sonra kültürler arası diyalog ve evrensel barışın çok önemli ve insanlık için öneminin gün geçtikçe arttığını belirten Mali Milli Diller ve Vatandaşlık Bakanı Moussa Diarra, ‘‘Sayın Fethullah Gülen’in bu konudaki gayretlerini ve tavsiyelerini insanlığın kurtuluşu ve geleceği adına çok değerli buluyorum. Cahillik ve fakirlik iki büyük düşman, bilhassa cehalet bu toprakların kaderi olmaktan çıkarılmalı. Fakirlik eğitimle çözülebilir. Bence zengin olmak da tek başına çözüm değil. Çünkü zenginlik her şeye çare değil. Mesela gelişmiş ülkelerin sıkıntıları sadece zenginlikle çözülmüyor.” diye konuştu.

Yemekten sonra Bamako Horizon (Ufuk) Koleji’ni gezen Mali Milli Diller ve Vatandaşlık Bakanı Moussa Diarra, burada sınıfları dolaşarak okul ve öğretilen dillerle alakalı bilgi aldı. Eski Fransız sömürgelerinden olan ülkede faaliyet gösteren Ufuk kolejinde resmi dil Fransızcanın yanında İngilizce, Türkçe, Mali’nin yerel dillerinden Bambaraca ve Pölce’nin öğretildiğini, bunun Mali’nin geleceği için çok değerli ve önemli olduğunu belirtti. Sınıfları dolaşan bakan, öğrencilerle İngilizce, Bambaraca ve Pölce diyaloglar kurdu.

Daha sonra Türk ve Malili öğretmen ve idarecilerin dondurma ikramını kabul eden Bakan Diarra, “Aralık ayının başında Bamako Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Türkçe dersleri başlayacak. Hazırlık çalışmalarında son aşamaya geldik.” şeklinde beraberinde bulunan eğitimci ve Türkçe sevdalılarına müjde verdi. Bu derslerin bir başlangıç olduğunu belirten Malili Bakan, gelişen Türkiye’nin dilinin öğretilmesinin iki halkın yakınlaşması için değerli bir adım olduğunun altını çizdi.

(CİHAN)


Dünya