Manisa'da çocuklar geçen yıl en çok kasten yaralama suçuna karıştı

12 Ekim 2013 - 12:41

MANİSA - Manisa’da geçen yıl çocukların karıştığı suçlarda ilk sırayı kasten yaralama yer aldı. Çocuklar, bu yılın ilk dokuz ayında da en çok kasten yarama suçuna karıştı. İl Emniyet Müdürlüğü tarafından "Umutlar Çiçek" projesi kapsamında Akşemseddin Yatılı Bölge Okulu’nda, "Çocuk Suçluluğuyla Mücadele" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Çocuk Şube Müdürlüğü’nden Komiser Yardımcısı Nihal Telli, "Çocuk Suçluluğu ve Madde Bağımlılığı" başlıklı bir sunum yaptı. Çocukların arkadaş seçimlerini iyi yapmasını, kendilerini sıkıntıya sokacak hiçbir davranışa yönelmemesini, kendilerini ifade edebilecek eğitim düzeyine sahip olmasını, bağımlılık yapan maddelerden uzak durması gerektiğini söyledi. İnternetteki siber zorbalıklara da değinen Telli, çocukların internetten faydalı olan şeyleri almasını istedi. Manisa merkezde çocukların karıştığı suçlar hakkında bilgi veren Komiser Yardımcısı Telli, “Geçen yıl 116 çocuk kasten yaralama, 108 çocuk hırsızlık, 8 çocuk gasp ve yağma, 12 çocuk cinsel istismar suçuna karıştı, 108 çocuk intihara teşebbüs etti. Bu yılın ilk dokuz ayında ise 123 çocuk kasten yaralama, 97 çocuk hırsızlık, 17 çocuk gasp ve yağma, 9 çocuk cinsel istismar suçuna karışırken 73 çocukta intihara teşebbüs etti.” dedi.

Nihal Telli, amaçlarının yarının büyüklerinin mutlu ve huzurlu bir ortamda, temel anayasal haklarını kullanarak yaşamını sürdürmesini sağlamak, güvenli çevre ve güvenli okul kapsamında en iyi şekilde eğitim öğretim hizmetlerinin sunulmasına yardımcı olmak, suç işlemelerini ya da mağdur duruma düşmelerini engellemek adına almış oldukları temel eğitimleri desteklemek ve ilde çocuk suç oranlarını en aza indirmek olduğunu bildirdi.

(CİHAN)


Güncel