Mardinli yetenek ağzıyla müzik yapıyor

11 Temmuz 2013 - 11:34

KAYSERİ - Mardinli lise öğrencisi Hatip Denk, birçok müzik aletinin sesini ağız ve gırtlak hareketleriyle taklit ederek müzik yapıyor. Arkadaşlarının ısrarıyla beatbax yapmaya başlayan Denk, bugüne kadar 10 farklı programda konser vermiş.

Beatbox, ağız ve gırtlak hareketleriyle müzik yapma sanatı. Her türlü sesten beslenen Beatbox’ın, şimdi Türkiye’de de hayran kitlesi oluşmaya başladı. Özel bir yetenek isteyen sanat, Güneydoğulu gençlerin de ilgisini çekti. Amatörce beatbox yapan Mardinli Hatip Denk, yeteneğiyle dikkat çekiyor. Derik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Denk, arkadaşlarının ısrarı üzerine 3,5 yıl önce bu sanatla ilgilenmeye başlamış. Denk, bateri, bas ve mix gibi değişik müzik aletlerinin seslerini taklit ederek müzik yapıyor. Ayrıca, gırtlaktan helikopter ve diğer bazı sesleri de çıkarabilen Denk, memleketinde mezuniyet gecelerinin de baş davetlisi olarak sahne alıyor. Denk, şimdi de İngilizce yaz kampı için geldiği Kayseri'de arkadaşlarını coşturmak için antrenmanlar yapıyor.

Beatboxı, müziği seven ve ritim duygusu olan herkesin yapabileceğini belirten Denk, boş zamanlarını ağız ve gırtlak antrenmanları yaparak doldurduğunu söyledi. Kendisini geliştirmek için televizyon ve internet sitelerinden de faydalandığını ifade eden Denk, “Arkadaşlarım beni gördükleri her yerde beatbox yapmamı istiyorlar. Bugüne kadar bazı programlara katılarak 10’a yakın konser verdim. Hedefim, daha kalabalık topluluklar önünde bu sanatı icra etmek.” dedi.

(CİHAN)


Güncel