Marmarabirlik, ziraat odalarıyla işbirliğine gitti

13 Temmuz 2011 - 09:51

BURSA - Marmarabirlik, yeni ürün sezonuna yaklaşırken ziraat odalarıyla omuz omuza verdi. Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, üreticinin daha kaliteli ürün elde etmesi ve daha iyi değerlendirilebilmesi için ziraat odalarıyla işbirliği yapılacağını söyledi.

Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik ile İznik, Orhangazi, Mudanya, Osmangazi, Nilüfer, Gürsu, Kestel oda başkanları Vahit Mutlu, Hasan Cevizlidere, Raif Döner, Ahmet Doğan, Şaban Yurttaş, Kamil Dönmez ve Fevzi Fırtına, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’yı ziyaret etti.

Zeytin üreticisinin sorunları sıralandığı ziyarette, şu konular ele alındı: "460 tane üstü kalibredeki üründe kota uygulanmamalı. Oda başkanları popülist açıklama ve yöntemlerden kaçınmalı. Kampanya döneminde Marmarabirlik’in alım fiyatları ziraat ve ticaret odalarıyla tarım müdürlükleriyle ortak belirlenmeli. İhracatın artırılması için değişik tatlarda üretim yapılmalı. Pazarlama ağı genişletilerek, satış reyonları açılmalı. Reklamda ulusal ve uluslararası düzeye ağırlık verilmeli. Avans fiyat uygulamasına devam edilmeli."

Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde artan zeytin üretimine de dikkat çekilen toplantıda, rekabet koşulları gözden geçirildi. Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Çelik, zeytinle ilgili kararların ortak alınması gerektiğini belirtti. Çelik, hem üreticinin, hem Marmarabirlik’in kazanması için ortak hareket edilmesi gerektiğini kaydetti ve özellikle fiyat belirleme konusunda ziraat odalarıyla, ticaret odalarını da işin içine katmak gerektiğini söyledi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa ise konuşulan konular üzerinde ziraat odalarının destekçi olmaları halinde Marmarabirlik’e büyük bir güç katacaklarını dile getirdi.

(CİHAN)


Ekonomi