MEB: Aynı anda bütün salonlara kamera koymak mümkün değil, kademeli geçilecek

11 Temmuz 2013 - 13:09

KOCAELİ - Milli Eğitim Bakanlığı, 2013-YGS’de 100 binden fazla salonda sınav yapıldığını, bu kadar fazla sayıdaki salonda aynı anda kamera ile kaydın bu aşamada mümkün olamadığını ancak 2013 yılı içinde kademeli olarak tüm salonlarda kayıt yapılmasının hedeflendiğini bildirdi.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, "Üniversite hayali kuran 1 milyon 851 bin 326 aday Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na girmiş, Kocaeli’nde de 17 bini örgün öğretim olmak üzere toplamda 45 bin aday YGS`de ter dökmüştür." dedi.

Türkkan, önergesinde "ÖSYM, geçtiğimiz yıllarda gerek KPSS, gerekse YGS`de yaşanan kopya skandalının önüne geçmek için Türkiye genelinde bir ilk gerçekleştirmiş ve 28 bin 600 sınav salonuna dijital saat görünümünde kamera koymuştur. Ancak ‘Güvenli ve adil` bir sınav için uygulanan bu sistem Kocaeli'nde uygulanmamıştır. ÖSYM Kocaeli'ndeki sınav salonlarına kamera yerleştirmemiştir." ifadelerini kullandı.

Türkkan, sorularını şöyle sıraladı: "YGS'de yaşanan kopya skandalının önüne geçmek için Türkiye genelinde gerçekleştirilen dijital saat görünümünde kamera uygulamasının Kocaeli'nde uygulanmadığı doğru mudur? Eğer doğruysa neden uygulanmamıştır? Kocaeli'nde YGS'ye giren öğrencilerin kopya çekmesini önlemek amacıyla ne gibi güvenlik önlemleri alınmıştır? Kopya skandalının önüne geçmek için uygulanan dijital saat görünümünde kamera uygulamasına neden bütün şehirler hazır olduğunda geçilmemiştir, Kocaeli'nin ayrı tutulmasının özel bir sebebi var mıdır?"

Milli Eğitim Bakanlığı'nca önergeye verilen cevapta, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nca konuya ilişkin olarak, kamera uygulamasının 2012 yılında başlatıldığı ve 30 bin salonda gerçekleştirildiği belirtildi. 2013 yılında kademeli olarak tüm salonlarda kamera ile kayıt yapılmasının planlandığı ve bu geçişin ilk aşaması olan 2013 YGS’de tüm salonlarda kayıt yapılamadığı kaydedilen MEB açıklamasında, kamera ile çekim yapılacak salonların, sınav merkezlerinden gelen aday sayısı, salon sayısı ve geçmişte yaşanan kopya olayları göz önünde bulundurularak belirlendiği kaydedildi.

Kocaeli’nin de bu kriterlere göre kamera kaydı gereksinimi duyulmayan sınav merkezlerinden biri olduğu, merkezden ve yakın bölgelerden ÖSYM temsilcilerinin görevlendirildiği aktarılan açıklamada, ayrıca her aday için farklı soru kitapçığı ile salonda kopyanın önüne geçilmeye çalışıldığı ifade edildi.

2013-YGS’de 100 binden den fazla salonda sınav yapıldığını aktaran bakanlık, bu kadar fazla sayıdaki salonda aynı anda kamera ile kaydın bu aşamada mümkün olamadığı ancak 2013 yılı içinde kademeli olarak tüm salonlarda kamera ile kayıt yapılmasının hedeflendiğini vurguladı.

(CİHAN)


Güncel