Medeniyetler Antakya’da podyuma çıkıyor

11 Kasım 2011 - 14:05

HATAY - Antakya’da yaşayan farklı kültürlere ait kıyafetlerin yeniden tasarlanıp sunulacağı medeniyetler defilesi yarın yapılacak. Defilenin tüm geliri Van’daki depremzede çocuklara bağışlanacak.
Faaliyetlerini İstanbul’da sürdüren Hatay Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (HATAY-DER) Başkanı Mustafa Kaçar, tüm geliri depremzede çocuklara bağışlanacak olan medeniyetler defilesinin bugün Otoman Palace Otelinde gerçekleştirileceğini söyledi.
Kaçar, Hatay Gazeteciler Cemiyetinde yaptığı basın toplantısında, Antakya’nın, Hatay’ın tanıtımı noktasında çok ciddi katkısı olan Medeniyetler Korosundan ilham aldıklarını belirterek, “Bununla birlikte modern sanatları kullanarak Antakya’nın tanıtımı için yola çıktık ve medeniyetler defilesi projesini geliştirdik” dedi.
Bu projenin esas amacının Hatay’da bir arada yaşayan farklı kültürlerin ortak amacını yansıtmak olduğunu ifade eden Kaçar, “Değişik dinlere mensup insanların bir arada kardeşçe yaşamalarının temelini bulmaya çalıştık. Bu şekilde defileyi kurguladıktan sonra özetle insan değerlerini temele oturtarak Antakya’da yaşayan Museviler, Hıristiyanlar, Suniler, Aleviler ve Ermeniler gibi, değişik kültürlere ait kıyafetleri yeniden tasarlayarak bir defile yapmayı planladık. Defilemizin ana hatları bundan ibaret” dedi.
Defilenin Mimarı Muammer Ketenci
Medeniyetler Defilesinin mimarının Moda Tasarımcısı Muammer Ketenci’nin olduğunun altını da çizen Kaçar, “Zaten organizasyonda da gerek mankenler ve gerekse de diğer organizasyonlar onun kendi çabaları ile gerçekleşti. Muammer Ketenci bu noktada özgür bir çalışma ortaya koymuştur. Hatay Valiliğimizde bu projede ana yürütücü ve yüklenici olmuştur. Aynı zamanda İstanbul’daki Yoncakayalılar Derneği de çalışmalarımıza katkı sağlamıştır. Bu aynı zamanda İstanbul’da bulunan Hataylılarla ilgili dernekleri arasındaki bir dayanışmayı sağlama noktasındaki ilk adımlarımızdan biridir” ifadelerini kullandı.
Davetiyeler ücretsiz
Yaptıkları bu çalışmaların Van Depremi ile büyük bir şekilde örtüştüğünün kaydeden Kaçar, “Açıkçası bu defileyi Van depremi yararına organize ederek hem Hatay’daki katılımcılara, depremin etkilerini, deprem için bilgilendirme ve bilinçlenmeyi canlı tutmak hem de evrensel değer olarak bir arada yaşama kültürünü göstermek için bu projeyi yarın (Bugün) Otoman Palece Otelde saat 18.30’da gerçekleştireceğiz. Defilemizin davetiyeleri ücretsizdir ve tüm halkımızı defilemize davet ediyoruz” dedi.
Birleşmiş milletler salonunda podyuma çıkacaklar
Medeniyetler Defilesi Projelerinin Antakya’dan sonra da devam edeceğini belirten Kaçar, “Defilemizi Antakya’dan sonra İstanbul’da daha sonra da 2012 yılının dünya Hollanda yılı olması sebebi ile Amsterdam’da, UNESCO ve nihai olarak ta Birleşmiş Milletlerin ortak salonunda gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Antakya’da gerçekleştireceğimiz defile sonunda da kıyafetler açık arttırma usulü ile satılacak ve tüm gelir Van’da ki Depremzede çocuklara Kızılay veya başka bir kurum aracılığı ile bağışlanacak” diye konuştu.
MANKENLİĞİ BIRAKAN TUBA ÖZAY PODYUMA ÇIKACAK
Defilede birçok önemli mankenin yanı sıra podyumlara veda eden fakat önemli bir proje olduğu için ve Muammer Ketenciyi kıramayıp kabul eden Tuğba Özay da podyumda olacak.
Özay “ülkemizin tanıtımına katkı sağlayacak işlere imza atmak görevimiz. Muammer Ketencinin önerdiği Medeniyetler Defilesine ‘evet’ dedim aslında podyumlara veda ettim. Medeniyetler defilesine pırlanta taşlardan yapılmış özel ve önemli bir kostümle çıkacağım. Ayrıca Defile'nin sonun da çok özel bir sürprizim olacak” diye konuştu.


(CİHAN)


Güncel