Melek kıyafeti giyip 'kadına şiddete hayır' dediler

08 Mart 2012 - 17:38

İSTANBUL - Dünya Kadınlar Günü kapsamında 32 kadın sanatçının meleğe benzetilerek çekilen fotoğraflarından oluşan sergi, sanatseverlerin ilgisine sunuldu. Meltem Cumbul, Yeşim Salkım ve Sibel Tüzün'ün de aralarında bulunduğu kadın sanatçılar, "Kadına şiddete hayır." dedi.

Piangel Halkla İlişkiler şirketinin yöneticisi Zuhal Ceran, Dünya Kadınlar günü kapsamında 32 kadın sanatçı ile ortak bir projeye imza attı. Yapmayı düşündüğü proje için Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun da desteğini alan Ceran, aralarında Meltem Cumbul, Yeşim Salkım ve Sibel Tüzün'ün de yer aldığı 32 kadın sanatçıyı bir araya getirdi. 'Kadına şiddete hayır' konulu proje için kadın sanatçılar ile fotoğraf çalışması yapıldı. Fotoğraf sanatçısı Cemil Ağacıkoğlu, kadın sanatçıları, melek gibi gösteren fotoğraflar çekti. Her sanatçı için ayrı ayrı çekilen fotoğraflar, bugün Ritz Carlton otelde düzenlenen bir sergi ise gösterime sunuldu.

Sergiye katılanlardan Meltem Cumbul, "Kadının şefkati, merhameti ve iyiliği üzerinden bakış açısı ile yumuşatarak durumu, hali, olayları ve belki de insan ruhunu bu bakış açısıyla irdelenmesi için bu projenin içinde yer aldım." diye konuştu. Cumbul, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kadınlar, artık ayakları üzerinde duruyor ve dolayısıyla da yürüyüp gidiyorlar. Erkekler, ataerkil düzeni hala sürdürdüklerinden dolayı bu yürüyüp gitme olayına şiddetle karşı çıkıyor. Çünkü devrimi kadın yaptı ama erkek yapamadı maalesef. Orada bir uyum sağlanması gerekiyordu. Bu uyum içerisinde sanıyorum her iki cinsiyetin de kendisine bir dönüp bakması ve tekrar bir değerlendirme yapıp bir olmaya çalışmaları gerektiğini düşünüyorum."

Sanatçı Sibel Tüzün de, 'Kadına şiddete hayır' demek için objektiflerin karşısına geçtiklerini belirterek, kadına şiddet içerikli haberlerin son dönemde yoğunlaştığını ifade etti. Tüzün, "Ya vardı su yüzüne çıkıyor, ya da arttı. Devlet konuya el atmalı. Kadının kimliği, eğitimi. sosyal güvencesi ve kadına karşı işlenen suçların yasa yoluyla ağır cezalandırılmasına yönelik ağır adımlar atmalı ki kadın kendini, iyi, ayaklarının üzerinde, korunaklı ve güvenli hissedebilsin." diye konuştu. Tüzün, kadına şiddet gören hiç kimsenin duyarsız olmamasını da istedi.

Sanatçı Tüzün, diğer sanatçıların beyaz, temsili melek kostümüyle katıldıkları sergiye siyah kostümü ile katılmasının gerekçesini de, "Sabah kalktığımda sosyal paylaşım sitesinde bir mesaj gördüm. Şule Bekiroğlu isimli bir kadın yönetmen arkadaşımız, 29 çeken Şubat ayında 24 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, 10'unun yaralandığını, 10'una tecavüz edildiğini ve 16'sına da cinsel tacizde bulunulduğunu yazmış. Rakamlara baktığınızda çok ürkütücü. Üstelik bunlar bilinenler. Kadınlar bu duruma maruz kaldıklarında seslerini çıkaramıyorlar. Şiddetin sonucu çoğunlukla ölüm olabiliyor. Bu konuda yol alabilirsek hep birlikte beyazları giyelim." sözleri ile açıkladı.

Kadın sanatçılar, kendilerine ait fotoğrafların önünde basın açıklamaları yaptı. Daha sonra da projeye destek veren Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu bölge ve İstanbul sorumluları Zahidul Hugue ile Thea Fierens konuşma yaptı. Sergiye katılan kadın sanatçılara, projenin organizatörü Zuhal Ceren tarafından plaket verildi.

(CİHAN)


Güncel