Meram Belediyesi kaçak yapılara göz açtırmıyor

23 Mart 2011 - 14:50

KONYA - Konya’nın merkez Meram Belediyesi kaçak yapılaşmayla mücadelesini sürdürüyor. Belediyenin yaptığı sıkı denetimler sayesinde 2008 yılında 151 olan inşaat ruhsatı sayısı denetimler sayesinde 1034’e yükseldi. Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, kaçak yapılaşmaya müsaade edilmeyeceğini söyledi.
Meram Belediyesi, ilçede kaçak yapılara izin vermiyor. Yapımına ruhsat alınmadan başlanan yapılar belediye ekiplerince yıkılıyor. Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, ilçenin estetiğini bozan yapılara kesinlikle müsaade edilmeyeceğini söyledi. Kaçak yapıların insan hayatını da tehdit ettiğine dikkat çeken Kalaycı, inşaat sahiplerine hapis ve yüklü para cezası verildiğinin altını çizdi. Başkan Kalaycı şöyle konuştu, "5940 sayılı kanunda 2009 yılında yapılan yasal düzenlemeye göre ruhsatsız, proje ve eklerine aykırı (kaçak inşaat) yapılara verilen cezalar artırıldı. Kaçak inşaat sahiplerine yüklü miktarda para cezasının yanı sıra Cumhuriyet Savcılıkları Türk Ceza Kanunu’nun 184. maddesine göre 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemi ile dava açıyor. Belediye olarak biz de ilçemizin estetiğini bozan, kent yaşamını çirkin gösteren bu tür girişimlere göz yummayacağız." dedi.
Serdar Kalaycı, belediye olarak halkın ruhsatsız veya ruhsat, proje ve eklerine aykırı yapı yapmaktan kaçınmaları gerektiği uyarısında bulundu. Ruhsatlı binaların yapılmasına Meram Belediyesi’nce her türlü desteğin verildiğini ifade etti. Belediye Başkanı Kalaycı, denetimler sayesinde ruhsat alarak inşaat yapanların sayısının 7 kat arttığının altını çizdi. Serdar Kalaycı, "2008 yılında 151 adet inşaat ruhsatı alınmışken, bu rakamlar 2009 yılında 526’ya yükselmiştir. 2010 yılında da belediyemiz tarafından 1034 inşaat ruhsatı verilmiştir. Yeni dönemde ruhsatlı bina sayısı artmış olup, bu artış; 2008 yılına göre 2010 yılında 7 kat oranda artmıştır." ifadelerine yer verdi.
Diğer yandan belediye ekipleri ilçe sınırlarında bulunan Kaşınhanı, Çarıklar, Karadiğinderesi ve Çayırbağı’nda kaçak yapılara yönelik denetimleri sıklaştırdı. Ruhsat alınmadan yapılan inşaatlara elektrik ve su hizmetleri verilmemektedir.

(CİHAN)


Güncel