Merhum Yananlı, son röportajını Cihan'a vermişti

26 Eylül 2013 - 14:40

İSTANBUL - Büyük Doğu gazetesinde 1950’li yıllarda görev yapan ve Necip Fazıl’ın yanında 12 yıl bulunan avukat Hüseyin Rahmi Yananlı, vefat etti. Yananlı, son röportajını Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) vermişti.

Yananlı, dün (çarşamba) ikindi namazını müteakip Göztepe Çemenzar Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

SON RÖPORTAJI CİHAN DERGİ'YE VERDİ
Yananlı, son röportajını Cihan Dergi'ye vermişti. Yananlı, röportajda, basının her dönemde hükümetler tarafından örtülü ödenek vasıtasıyla desteklendiğini;

Yananlı, "Hüseyin Rahmi Yananlı, kendi dönemlerinde basının çok zor şartlar altında hayatiyetini sürdürmeye çalıştığını belirterek şunları söylüyor: “Hemen hemen bütün basın müşkül şartlar içinde çıkıyordu. Basının yaşaması, yayın hayatına devam etmesi bir parça devletin desteklemesine bağlıydı. Bir kısım basın ilanlarla, devletin resmi ilanlarıyla destekleniyordu. Basında da bu gizli saklı değil, aleni bilinen bir şeydi. Nasıl şimdi Kültür Bakanlığı bazı kültür kuruluşlarına, yayınevlerine, bir takım dergilere, gazetelere destek oluyorsa o zaman da Başbakanlık gazeteleri destekliyordu. Açıkça söylemek gerekirse Babıali’de Başbakanlık’ın desteğini almayan gazeteci ve gazete yoktu. Sağcısı da solcusu da alıyordu, herkes alıyordu, derecesine göre destekleniyordu." demişti.

YANANLI KİMDİR?
Yananlı, 1930 yılında Kilis'in Tilhabeş köyünde doğdu. Kilis Ortaokulu'ndan mezun olduktan sonra Adana Erkek Lisesi'ni, daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre öğretmenlik, avukatlık, gazetecilik yaptı. 1950-1962 arasında Necip Fazıl Kısakürek'in Büyük Doğu Dergisi ile Günlük Gazetesi'nde çeşitli görevler yaptı. Babıali'de Sabah, Yeni İstiklal, Yeni İstanbul, Bizim Anadolu, Güneş gazetelerinde yazıları yayınlandı.

(CİHAN)


Güncel