Merzifon’dan Diyarbakır’a gönül köprüsü

19 Ekim 2013 - 15:29

AMASYA - Amasya’nın Merzifon ilçelerinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, Kurban Bayramı'nı Diyarbakır’da geçirdi. Gönüllüler, Diyarbakır'da , kurban kesemeyenlere et dağıttı, çocuklara hediye ve oyuncak verdi.

Merzifonlu iş adamları, doktorlar, mühendisler, öğretmenler, memurlar ve işçilerden oluşan 35 kişilik heyet, adına açıklama yapan Memur ve İşçi Derneği Başkanı Muammer Sarıkaya, ailelerini bırakıp Diyarbakır'da ihtiyaç sahibi insanların yardımına koşan insanlara minnettar olduklarını belirtti.

Ailelerinden uzak bir bayram geçirdiklerini dile getiren Sarıkaya, "Bayramı, muhtaç insanların dertleriyle dertlenmek ve paylaşma duygusunu yaşamak için bir fırsat gören Merzifonlu halkımız ve sivil toplum kuruluşu üyelerimiz, aileleriyle tatil yapmak yerine kapı kapı dolaşıp kurban eti dağıttı. Yaklaşık 150 aileye gidilerek, bu insanlarla gönül köprüsü ve kardeşlikler kuruldu. Arkadaşlarımız, gördükleri manzaralar karşısında çok etkilendiler, et dağıtımının ardından maddi durumu kötü olan bölge halkına farklı zamanlarda düzenlenecek çalışmalara katılarak yardıma devam edeceklerini belirttiler." dedi.

Daha sonra Diyarbakırlılar tarafından düzenlenen Kardeşlik Gecesi'nde bir araya gelindi. Programa, Diyarbakır’nın önde gelen kanaat önderleri, AK Parti Diyarbakır milletvekillerinden Mehmet Galip Ensarioğlu, Oya Eronat ve bürokratlar katıldı.

Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu, "İnsanlar akın akın sahillere tatile giderken sizlerin bayramı sevdiklerinizden ayrı bir şekilde geçirmeniz bizlerle birlikte olmanız Diyarbakırlıları ziyaret etmeniz takdire şayan ve bir o kadarda duygulu bir davranıştır. Bu organizasyonun mihmandarına Diyarbakır’dan kucak dolusu selamlarımızı iletiyoruz. Allah uzun sağlıklı ömür nasip etsin." dedi. Ensarioğlu ayrıca kurbanlarını paylaşan tüm Amasyalılara teşekkür etti.

"KURULAN GÖNÜL KÖPRÜSÜNDE EMEĞİ GEÇEN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR"

Diyarbakır’a gönül köprüsü kurmak için giden doktor Yaşar Şafak ve doktor Taner Çetinkaya görmüş olduğu manzaralardan çok etkilendiğini, bu bayramda memleketine gitme yerine Diyarbakır’a gittiğinden dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Kurulan bu gönül köprüsünde emeği geçen herkese çok teşekkür ettiğini belirten Şafak, bundan sonraki bayramlarda doğudaki kardeşleriyle bir arada bayram geçiremezse çok üzüleceğini dile getirdi.

Çetinkaya ise gelecek sene daha fazla insanın oralara gidip bayramlarını oralarda geçirmeleri için gereken çalışmaların yapılmasını istedi.

Dernek Başkanı Muammer Sarıkaya da "Diyarbakır’a gönül köprüsü kurmak adına kurbanlarını bizlerle paylaşan Merzifon halkına, bayramını aileleri yerine bizlerle Diyarbakır'a gelen fedakar arkadaşlarımıza ve bizlerin güneydoğu yolculuğunda ulaşımımızı sağlayan Merzifon Belediye Başkanımız Mehmet Kadri Aydınlı'ya teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

(CİHAN)


Güncel