Meşhur Çanakkale domatesinin hasadı başladı

11 Temmuz 2013 - 15:55

ÇANAKKALE - Lezzetti ve kalitesiyle dünyaya nam salan Çanakkale domatesinin ilk hasadı yapıldı. İlk mahsul, üreticinin yüzünü güldürdü.

Sofraların vazgeçilmezi olan ve Türkiye’nin en kaliteli domateslerinin yetiştirildiği Çanakkale’de, yılın ilk hasadına başlandı. En yoğun yetiştirildiği yer olan Kumkale beldesinde ise sezonun ilk mahsulleri yüz güldürdü. Uzun süren çalışmanın ardından domatesleri toplamaya başlayan vatandaşlar, hasattan memnun. Bu yıl ilk domatesleri toplayan Ersin Kokaroğlu, Türkiye'nin dört gözle beklediği Çanakkale domatesinin tezgahlarda yerini alacağını belirterek, "Bu sezon domatesin az dikimi sebebiyle şu an ümitler yüksek. Piyasanın iyi olacağını düşünüyoruz." dedi. Üreticilerden Kıymet Kokaroğlu ise Çanakkale domatesinin lezzeti ve tadıyla kendisine hayran bıraktığını ifade etti.

Domatesin eşsiz lezzetini bölgedeki toprak ve iklim şartlarından aldığını belirten Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, "Tüketicinin damak tadına uyan, damağına tatlı gelen bir domates olduğu için aranan bir çeşittir. Bunun aynı tadında Çanakkale domatesini üretmek ya da benzerini üretmek mümkün değildir. Çanakkale domatesinin bu tadı, lezzeti toprak yapısından kaynaklanıyor. Boğazdan gelen rüzgar, Kaz Dağları'nın rüzgarıyla birleştiğinde bu tadı, lezzeti veriyor. Çanakkale domatesi bu tadı, lezzeti, rengi güneşinden alıyor. Bu yüzden Çanakkale domatesi iridir. Kesildiğinde içinde boş alan olmaz ve kokusu bambaşkadır. Sera domatesleri kesildiğinde içinde boş alan olur ve kokusu buna benzemez." dedi. Bugüne kadar yılbaşı itibariyle başka bölgelerden gelen domateslerin de Çanakkale domatesi diye satılarak müşterilerin kandırıldığını belirten Oda Başkanı Ulus, bunun her yıl tekrarlandığını söyledi. İlhan Ulus, Çanakkale domatesinin ne zaman tezgahlarda yerini alacağını şöyle açıkladı: "Tüketici bilmeli ki haziranın son haftasından önce çıkan domates, Çanakkale domatesi değildir. Bunu mutlaka bilmeli. Ondan önce aldıkları domates, sera domatesidir. Sera domatesinin lezzetinin, Çanakkale domatesinin yerini tutması mümkün değildir." Ulus, kısa süre içinde Çanakkale domatesinin büyük şehirlerdeki tezgahlarda yerini alacağını sözlerine ekledi.

(CİHAN)


Güncel