Metropolit Özmen: Ana dilimizi öğrenme fırsatı bulmamız elzemdir, önemlidir

14 Haziran 2012 - 17:23

MARDİN - Hükümet kanadından gelen Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulacağı yönündeki açıklamalardan sonra, Süryani vatandaşlar da ana dillerinin seçmeli ders olarak okutulmasını istediklerini dile getiriyor. Diyarbakır-Mardin Metropoliti Saliba Özmen, ana dilde eğitimin hem hükümet hem de insanlar bazında olumlu bir adım olacağına inandıklarını söyledi. Özmen, ''Kendi ana dilimizi öğrenme fırsatı bulmamız elzemdir, önemlidir." dedi.

Diyarbakır-Mardin Metropoliti Saliba Özmen, anadilde konuşmanın herkesin doğal bir hak olduğunu ve hükümetin olumlu adımlar attığını söyledi. Türkiye'de farklı dili, dini ve kültürüyle yaşayan insanların, kendi ana dillerini öğrenme şansına sahip olmalarını önemsediklerini dikkat çeken Deyrul-Zafaran Manastırı Metropoliti Salibe Özmen, herkesimin ana dilini, kültürünü ve dinini doyasıya yaşamasını arzu ettiklerini kaydetti.

Mardin-Midyat bölgesinde 5 bin yıla sahip bir geçmişe sahip Süryaniler, olarak anadillerini, öğrenmelerinin önemli olduğunu belirten Özmen, şunları söyledi: "Süryaniler olarak hem hükümet hem de insanlar bazında olumlu bir adım olacağına inanıyoruz. Türkiye'nin önünün açılması açısından önemli bir adım olacak. Türkiye, Orta Doğu ve dünyada etkin bir rol oynaması için, kendi yurttaşlarını tatmin etmede çok iyi niyetli adımlar atıyor. Yeni bir sürece girdik. İnanıyorum ki, herkes mutlu olacak. Önümüzdeki süreçlere yayarak, çoğaltarak herkesin mutlu olması için, bu adımların devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Kendi ana dilimizi öğrenme fırsatı bulmamız elzemdir, önemlidir. Turabdin bölgesi denilen Mardin'den Cizre'ye uzanan bu bölgede yaşayan Süryanilerin ve Avrupa'nın çeşitli bölgelerine göç etmiş 300 bine yakın Süryani kitlesinin yüzde 80'ini Süryaniceyi ana dil olarak kullanıyor. Süryanice de klasik dil ve konuşma dili var. Konuşma dilini özellikle Midyat ve çevresindekiler konuşuyor. Mardin, Diyarbakır ve çevresindeki Süryaniler de biraz Arapça ve Türkçe konuşur. Ancak enteresandır. Süryanice bilmeyenler, yurt dışına çıktıktan sonra Süryanice öğreniyor. Süryaniler de ana dillerini öğrenme isteğinde bulunuyor. Bunun hangi yöntemlerle yapılacağı konusunda, yeni anayasayla birlikte bazı adımlar atılacak. Bakıp göreceğiz.''

Mardin Artuklu Üniversitesi’ne bağlı Yaşayan Diller Enstitüsü'nde, Kürtçe’nin yanında Süryanice Ana Bilimleri Dalı ve Edebiyatı adında bir kürsünün kurulduğunu hatırlatan Özmen, akademik olarak Süryanice dilinin ve kültürünün öğretilmesini çok önemsediklerini sözlerine ekledi. Özmen, Süryanice’nin akademik anlamda eğitim alanında kullanılmasını kendilerini sevindiğini anlattı.

"HALKLAR ARASINDA DİYALOĞUN SAĞLANMASI VE DEVAMI İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR"

Mardin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Florans Orundas ise Kürtçe’nin seçmeli ders olarak okutulmasını önemsediklerini ifade ederek, Kürtçe’nin yanında Süryanice ve Mezopotamya’da konuşulan bütün diller için de geçerli olmasını istedi. Dünya kültür mirasına aday bir şehirde konuşulan bütün dillerin yaşatılması, öğretilmesi ve eğitilmesi için ciddi adımlar atılmasını isteyen Orundas, "Bunun sağlanması halinde Mardin doğal bir kültür merkezi olacak. Burada konuşulan diller korunmadığı takdirde birçok dilimiz unutulma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Halklar arasında diyaloğun sağlanması ve devamı için önemli adımlar." diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel