MHP, Gül'ün Diyarbakır ziyaretini olumlu buldu

30 Aralık 2010 - 16:23

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Diyarbakır ziyaretini olumlu bulduklarını söyledi. Vural, iki dil ve özerklik tartışmalarının MKG gündemine gelmesinin ülkenin milli güvenliğin tehdit altında olduğunu gösterdiğini iddia etti.

TBMM'de basın mensupları ile sohbet toplantısında bir araya gelen Vural'a, özerklik tartışmalarının MGK'da ele alınması ve bu kurula başkanlık eden Cumhurbaşkanı Gül'ün Türkçenin resmi dil olduğu yönündeki açıklaması hatırlatıldı. Vural, "Tabi Türkiye'de çok güzel şeyler olacak diyenlerin bunu MGK'da dile getirme noktasına gelmesinden ibret alma gerekiyor. Demek ki tek millet, tek devlet ve tek vatan konusunda teklifler, tehditler var ve bu konuda adımlar atılmış. MGK bunu milli devlete bir tehdit olarak algılıyor. Düşünebiliyor musunuz? Türkiye'de bu konuda tartışma yokken MGK bildiri yayımlamak zorunda kalıyor. Bu kimin eseri? AKP'nin eseri. Demek ki güvenliğimize yönelik bir tehdit oldu. O gün bizim ortak noktalarımız olan milli güvenliğe yönelik bir tehdit olmuştur ve bu MGK gündemine girmişse çok vahim bir durumla karşı karşıyayız." dedi.

Vural, milli güvenliğin tehdit altında olmasını demokratik açılıma bağladı. "PKK'nın bu tehdidinin bu safhaya gelmesine neden olan kimdir?" diye soran MHP Vural, "Bunun sorumlusu iktidarda dokuzuncu yılına girmiş AKP'dir. MGK 'yeter artık' diyor. Kendi kendini inkar eden 12 Ağustos 2005 tarihindeki Recep Tayyip Erdoğan'a cevap veriyor. Bugün kendi kendilerini tekzip ediyorlar. Buna imza atanlar Başbakan ile Cumhurbaşkanı olmuştur. Şimdi soruyorum, tek vatanı sorgulatan hangi açılım olmuştur? Hatırlarsanız MGK'nın, bu çalışmalara devam etmesi konusunda da bir bildirisi vardı. O açılım adı altında devletimiz, dilimiz ve bayrağımız sorgulanacak boyuta geldi. Bugünkü MGK'nın bu tavrı ise açılım politiklarının Türkiye'yi hangi noktaya getirdiğinin teyidi olmuştur." ifadelerini kullandı.

Vural, Cumhurbaşkanı Gül'ün Diyarbakır ziyaretini ise doğru bulduklarını ifade ederek, "Türkiye'nin her yerine gitmesini doğru buluyoruz." dedi.

Vural, Cumhurbaşkanlığı süresine ilişkin olarak ise şu görüşleri dile getirdi: "Bunun tartışılması iyi değil. Bu AKP'nin içindeki pazarlıkların bir sonucudur. Onlar Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan da olacaklar. Bu rekabet Türkiye'yi belirsizliğe itiyor. Kaç ise onu söyle. Anlaşılan YSK da siyasi tartışmalara uygun bir manevra bırakıyor. Nurtopu gibi yeni bir tartışma konusu doğuyor. Saraydan kız kaçırma gibi AKP, milletin gündeminden kaçırılıyor. Cumhurbaşkanı AKP'nin koltuk değneği değil."


(CİHAN)


Türkiye