MHP’lilerden YGS protestosu

17 Nisan 2011 - 13:32

İSTANBUL - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) Kağıthane’deki şubesi önünde eylem yapan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) üyesi bir grup, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nı (YGS) şifre iddiaları sebebiyle protesto etti.
MHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen eyleme yaklaşık 200 kişi katıldı. ÖSYM binası önünde toplanan partililer ellerinde ‘En büyük günah kul hakkı yemektir’, ‘Biz tatmin olmadık’ yazılı dövizler taşıdı.
Grup adına basın açıklaması yapan MHP İstanbul İl Başkanı Abdurrahman Başkan, ‘Bilindiği gibi ülkemiz yeni bir sınav skandalıyla karşı karşıyadır. Bu skandalın sorumluları sehven de olsa suçlarını kabullenmiş şifrenin doğruluğunu kabul etmişlerdir. Sizler de takdir edersiniz ki 1 milyon 692 bin 345 gencimiz ve ailelerini ilgilendiren bu skandal sehven kelimesiyle geçiştirilemez. Bu sınavın maliyetini hem ekonomik hem sosyal boyutlarda incelemek gerekir.” diye konuştu.
ÖSYM’nin güvenilirliliğinin lekelendiğini öne süren Başkan, “Aileler yıllarca dershanelere yüksek meblağlar ödeyerek çocuklarının iyi bir eğitimle geleceklerini güvence altına almaya çalışmışlardır. Karşılarına şifrelenmiş cevap anahtarının çıkacağını elbette ki bilemezlerdi. Şifre skandalından sonra kamuoyu vicdanı KPSS’de yaşanan kopya skandalını sorgulamaya başlamıştır. AKP’nin iktidara geldiği güne kadar en güvenilir kurumlardan biri olarak kabul edilen ÖSYM’nin son yıllarda yaşanan bu rezaletlerinden sonra anlaşılıyor ki artık kurumun güvenilirliği lekelenmiştir.” şeklinde konuştu.
Basın açıklamasının ardından partililer olaysız dağıldı.

(CİHAN)


Güncel