Milli Eğitim Müdürü Töre: Başörtü kararı bir reformdur

09 Ekim 2013 - 18:20

AYDIN - Hükümetin açıkladığı demokratikleşme paketinde yer alan 'kamuda başörtüsü serbestliği' düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Aydın’da da resmi dairelerde başörtülü memurlar görevlerine başları örtülü olarak yapmaya başladı. Aydın’da okullarda başörtülü görev yapan öğretmenlerle ilgili bir problem olmadığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, kararı reform olarak değerlendirdi.

Aydın’da Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde başörtülü öğretmenlerle ilgili bir sıkıntı olmadığı belirtildi. Eğitim yılı başından itibaren öğretmenlerin başörtülü derslere girdiğini ancak bunun kanuni düzenlemeyle olmasına sevindiklerini belirten Aydın Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, toplumu ötekileştiren bu uygulamanın kaldırılmasını reform olarak değerlendirerek, “Toplumumuzu ötekileştiren kılık kıyafetinden dolayı ayrım yapılmasına yol açılan bu düzenlemenin yapılmasından dolayı memnunuz. Gerçekten reform ve devrim niteliğinde bir karar. Bizi çok memnun etti. Aydın’da bir yıldır bu uygulamayı yapıyorduk. Başörtülü fakat donanımlı yönetici bayan arkadaşlarımla bir yıldır çalışıyorduk. İnandıklarından dolayı, inandıkları gibi yaşadıklarından dolayı engellenmeden Aydın ilinde çalışıyorlardı. Böyle bir yasal düzenleme çok iyi oldu. İnsanların bugün yüzlerinin daha başka güldüklerini, kendilerini daha güvenlikli hissettiklerini ve daha mutlu olduklarını görüyorum. Bu düzenlemeyi gerçekleştirenlere teşekkür ediyoruz. Zaten toplumda bir tepki yoktu. Bu gün başı açık ve başı kapalı arkadaşlarımın farklı bir şekilde mesaiye başladıklarını, mutlu olduklarını güvenli olduklarını ve kendilerinin de toplumda kabul gördüklerinden dolayı motivasyonlarının artığını hissettim ve gördüm.” ifadelerini kullandı.

Başörtü yasağının kalkmasından memnun olduğunu ve altı aydır başı örtülü mesai arkadaşıyla çalıştığını belirten Aydın Milli Eğitim Şube Müdürü Nesin İyem de herkesin istediği gibi başı açık veya kapalı çalışabileceğini söyledi. Mesai arkadaşıyla kardeş gibi olduklarını belirten Milli Eğitim Şube Müdürü Nesin İyem, “Altı aydır beraber çalışıyoruz. İki kardeş gibiyiz. Gayet memnunuz. Problem yaşamadık. Böyle bir düşüncemiz de olmadı. Kapanmanın kime ne zararı var ki, isteyen kapanabilir, isteyen açık olabilir. Biz bunu problem yapmadık.” dedi.

Derslere başı örtülü girmenin kanunen serbest bırakılmasının yüzlerini güldürdüğünü belirten İngilizce Öğretmeni Fatma Ayca ise düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Şubat ayından itibaren derslerimize başörtülü giriyorduk. Biz bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Resmiyete bağlandı. Biz isteriz ki tüm kamuda çalışan arkadaşlarımız bizim yaşadığımız mutluluğu yaşasınlar. Onlar ağlarken bizim gülmemiz gölgede kalıyor. Biz öğrencilerimizin de aynı serbestliği yaşamalarını istiyoruz. Tüm kamu çalışanlarına aynı serbestlik ve özgürlük tanınırsa bizler daha çok mutlu olacağız. Böyle derslere girmekten çok mutluyuz. Daha verimli ve daha huzurlu çalışıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Yetmediğini ve daha fazlasını tüm kamuoyu için istediğimizi de belirtelim. Aileden ve çevreden olumsuz tepki almadık. Sonuçta bu bizim yaşantımızın bir parçası. Ben bugünden sonra da karşılaşacağımızı düşünmüyorum. Tam tersine olumlu tepkiler alıyoruz."

Başörtülü idarecilik yapan Ovaeymir Beldesi Abdullah Gül Ortaokulu Müdürü ve Eğitim Birsen Aydın Kadın Kolları Başkanı Selma Ural da Anayasal hak olan başörtüsünün serbest kalmasından dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Okul öğrencileri ve velileriyle hiçbir problem yaşamadıklarını belirten Ural, “Marttan itibaren yöneticilik yapıyorum ve derslere başörtümle girebiliyorum. Anayasal hakkımız olan başörtüsünün serbestliğiyle birlikte bütün bayan arkadaşlarımız da derslere girip görevlerimizi yapabiliyoruz. Olumsuz tepkiyle karşılaşmadık. Olumlu tepkiler alıyoruz. Anayasal hakkımız olan derse başörtüsüyle girme hakkıyla birlikte büyük bir rahatlık içerisinde derslerime girebiliyoruz." dedi.

Başörtülü şekildi altı aydır Aydın Milli Eğitim Şube Müdürlüğü görevini yürüten Nezahat Beler de mesai arkadaşlarından destek gördüğünü söyledi. Beler, “Altı aydır bu görevdeyim. Aydın’da başörtüsü konusunda sıkıntı yaşanmadı. Arkadaşlarımız bize destek veriyorlar. Demokratikleşme paketinden önce de başörtüsüyle görev yapıyordum. Herkes destek verdi. Toplumsal uyum içerisinde herkes demokratik inançları çerçevesinde duruşlarını sergilerdi. Başbakanımız bunu kanunlaştırdı. Aydın’da başörtüsünden dolayı sıkıntı yaşamıyoruz” şeklinde konuştu.

(CİHAN)


Güncel