Moğolistan Meclis Başkanı Kapadokya’yı gezdi

11 Ekim 2013 - 18:43

NEVŞEHİR - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek’in davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Moğolistan Meclis Başkanı Zandaakhuu Enkhbold ve beraberindeki heyet, dünyanın sayılı doğal ve kültürel değerlerine sahip Kapadokya bölgesindeki tarihi ve turistik merkezleri ziyaret etti.

Ankara’da dün resmi temaslarını tamamlayan Moğolistan Meclis Başkanı Zandaakhuu Enkhbold, bugün öğle saatlerinde Moğolistan Parlamentosundan 5 kişilik milletvekili ile birlikte Nevşehir’e geldi. Burada Nevşehir Vali Yardımcısı Nurettin Ateş tarafından karşılan konuk Meclis Başkanı ilk olarak Uçhisar beldesinde bulunan Peribacaları'nda oyulu güvercinliklerin yoğun olarak bulunduğu Güvercinlik Vadisi’ni gezerek fotoğraf çektirdi. Sonrasında içerisinde duvar resimleri ile süslenmiş manastırlar, kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve keşiş hücreleri, depo ve şarap yapım yerleri bulunan, UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası içerisine alınmış Göreme beldesi yakınlarındaki Göreme Açık Hava Müzesi’ne geldi. Heyet, burada kilise duvar sanatının en güzel örneklerinin yer aldığı tüf kayaya oyulu Tokalı Kiliseyi gezdikten sonra Karanlık Kiliseye geçti. Burada rehberden bölgenin doğal ve tarihi gelişimine yönelik bilgiler alan Moğolistan Meclis Başkanı Zandaakhuu Enkhbold ve beraberindeki heyet, burada eşi ve parlamenterlerle bolca hatıra fotoğrafı çektirdi.

Müze ziyareti sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Moğolistan Meclis Başkanı Zandaakhuu Enkhbold, Kapadokya bölgesine ilk kez geldiğini belirterek, bölgeyi çok ilginç olarak niteledi. İki ülke arasında özellikle turizm alanında ciddi ilerlemeler sağlanacağına inancının tam olduğunu kaydeden konuk Meclis Başkanı “Bizim topraklarda eski Göktürk Devletlerine ait çok sayıda anıtlar bulunmaktadır. Bunların başında da Kültigin ve Bilge Kağan Anıtlarıdır. Bunun gibi 200’ü aşkın eserler var. Anadolu’da Kapadokya gibi çok ilginç özellikleri olan gezilebilecek tarihi, doğal ve kültürel yerler bulunmakta. Bundan dolayı da her iki ülke vatandaşlarının karşılıklı olarak ziyaretlerde bulunacağından şüphem yoktur. Ankara’daki resmi temaslarımızda Türkiye vatandaşlarının 30 gün için vizesiz olarak ziyaret etmeleri konusunda protokol imzaladık. Bunun turizmi teşvik açısından önemli olacağını düşünüyoruz” dedi.

Bu ziyaretin ardından Konuk Moğolistan Meclis Başkanı Zandaakhuu Enkhbold ve beraberindekiler karayolu ile Ankara’ya gitmek üzere hareket etti.

(CİHAN)


Güncel