Mozaik çalışmalarının yer aldığı ‘Performans Sergisi’ açıldı

09 Nisan 2011 - 18:36

KAHRAMANMARAŞ - ‘Geçmişin Varlığı’ temalı Uluslararası Zeugma Mozaik Projesi’nin Gaziantep buluşmasında, Türkiye ile birlikte İngiltere, Rusya, İsviçre, Lübnan, Bahreyn, Azerbaycan, İspanya ve Tunus’tan öğrenci ile öğretmenlerin ürettiği mozaik eserlerden oluşan ‘Performans Sergisi’ Sanko Park’ta açıldı.
Yurtiçi ve yurtdışından okulların katılımıyla Özel Sanko Lisesi ve Koç Özel Lisesi koordinatörlüğünde yürütülen proje kapsamında binlerce yıllık geçmişi olan mozaik sanatı öğrencilerin yaptığı çalışmalarla uluslararası platforma taşındı.
‘Performans Sergisi’nin açılış töreninde konuşan Gaziantep Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, binlerce yıllık tarihi yaşatmaya vesile olan bu projede katkısı olanları kutladığını belirterek, farklı ülkelerden katılan öğrencilerle zengin bir ortam yaratılan proje çalışmalarıyla mozaiklerin dünyaya açıldığını söyledi.
Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu ise evrensel iletişim aracı olarak sanatın farklı kültürlerden gençleri bir araya getirdiğini ifade etti.
Köylüoğlu, “Dört gün boyunca Özel Sanko Okulları tarafından yapılan program çerçevesinde öğrenciler, mozaik sanatı ile birlikte Gaziantep ve Zeugma tarihini de öğrenerek kültürün yeni nesillere taşınmasına katkı sağlayacak.” dedi.
Konuşmaların ardından, Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efiloğlu, Özel Sanko Okulları Danışma Kurulu Başkanı Jülide Konukoğlu, Sanko Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Bak, yurtiçi ve yurtdışından gelen öğrenci ve öğretmenlerin katılımı ile açılışı yapılan sergi ilgiyle izlendi.
İzleyici olarak gelenlerin de çalışmalara katıldığı ve öğrencilerin ürettikleri eserlerden elde edilen gelirle Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi’ne katkıda bulunulacak olan sergi, 11 Nisan Pazartesi akşamına kadar gezilebilecek.

(CİHAN)


Kültür Sanat