Mücevheratta Mıhlayıcılık Teknikleri Sempozyum ve Çalıştayı başladı

21 Kasım 2011 - 23:34

ANKARA - Beypazarı'daki Gazi Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksek Okulu'nda pazar güne kadar sürecek “Mücevheratta Mıhlayıcılık Teknikleri Sempozyum ve Çalıştayı" başladı. Çalıştayın açılışına Meslek Yüksek Okulun Müdürü Yrd. Doç. Dr. Can Şahin, Sempozyum Danışmanı ve sadekar ustası Viktor Öcal, Bilim Danışma Kurulu Üyesi Altan Türe, moda tasarımcısı Barbaros Şansal,İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Temür, yüzük ve mücevheratta mıhlayıcılığın büyük ustaları Nişan Artenoğlu, Herman Karakaşlı ,Marsel Kocabay, Alex Kalpakçıyan,değişik üniversitelerden öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasında Okul Müdürü Yrd.Doç.Dr.Can Şahin: “Bu çalıştay sektör ve eğitimin birleşimine bir örnek teşkil ediyor, kapalı kapılar ardında çalışan sırlarını paylaşmayan bu ustaların öğrencilere engin bilgilerini bir paylaşma fırsatıdır.” diyen Şahin çalıştay sonunda mıhlayıcılık ders kitabının ilk defa temellerinin atılmasına da fırsat vereceğini belirtti.

Açılışta Sempozyum Danışmanı yüzüklerin efendisi lakaplı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kol düğmelerini ayrıca Paris Hilton ve Bülent Ersoy gibi ünlülerin mücevherlerini yapan sadekar sanatçısı Victor ÖCAL ise bu çalıştayda birçok ilklerin bir araya geldiği örneğin çalıştayın 7/24 gece ve gündüz devam ettiği, yüzüklerin ve mücevherlerin yapımında kullanılan masaların özel Osmanlı Mücavherat sanatkarlarının yüzyıllardır kullandığı masa olduğunu, burdan elde edilecek bilgilerle kuyumcular, mücevherat ustalarının yetiştirilmesi için açılacak olan Kapalıçarşıda bir E-Okul 'un temellerini oluşturacağını da ifade etti.

Çalıştayın fotoğraf çalışmalarını ise Ferrari ve Porche gibi büyük markaların Türkiye fotoğraflarını çeken fotoğraf sanatçısı Aykut Bozan yapmakta .

Sempozyumda; "Mücevheratta Mıhlayıcılık Teknikleri", "Kuyumculuk ve Mücevheratta Yüzey Süsleme Teknikleri", "Kalemkarlık", "Mıhlayıcılık ve Kalemkarlık Ustaları", "Mıhlayıcılık ve Kalemkarlıkta Kullanılan Aletlerin Hazırlanması ve Yapımı" başlıkları ele alınacak.

Yarından itibaren ustaların yüzük üzerinde mıhlama ve değişik alanlarda çalışmalara başlanacağı ve bu etkinliklerin pazar gününe kadar halka açık şekilde devam edeceği yetkililerce söylendi.

(CİHAN)


Güncel