Mudanya Mütarekesi'nin 91. yıldönümü kutlandı

11 Ekim 2013 - 12:50

BURSA - Türk Kurtuluş Savaşı’nın soğuk mührü niteliğindeki Mudanya Mütarekesi’nin 91. yıldönümü bu yıl Bursa'nın Mudanya ilçesinde sade bir törenle kutlandı. Mütareke Müze Evi’nin de tadilatta olması dolayısıyla daha önceki yıllarda Mütareke Meydanı’nda yapılan kutlamalar, Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlamalarda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu yaptı. 3-11 Ekim 1922 tarihleri arasında yapılan mütareke görüşmeleri için Mudanya’nın seçilme nedenine ilişkin tarihsel süreci anlatan Prof. Dr. Oğuzoğlu, o döneme ilişkin Mudanya’nın sosyolojik ve demografik yapısını paylaştı. Kurtuluş Savaşı’nın sadece cephede değil, basın ve diplomatik kanallarla dünya kamuoyuna karşı kazanılmış çok yönlü bir hareket olduğunun altını çizen Oğuzoğlu, 11 Ekim 1922 günü Mudanya’da imzalanan mütarekenin sıradan bir olay gibi göründüğünü ancak onu hazırlayan işgal süreci göz önüne alındığında, parçalanmaya ve işgale ‘dur’ anlamına geldiğini söyledi.

Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Türk bayrağının dünya var oldukça bu topraklarda dalgalanmaya devam edeceğini belirtti. Mudanya Kaymakamı Orhan Çiftçi ise, Türkiye Cumhuriyeti’ni tüm dünyaya kabul ettiren ilk antlaşma olduğunu ve bu antlaşmaya ev sahipliği yapan Mudanya ve Mudanyalıların haklı bir gururu yaşadığını söyledi.

Daha sonra Mütareke İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından şiirlerin okunduğu programda Güzelyalı Kültür Yaşatma Derneği Halk Oyunları Ekibi de gösteri sundu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ’ın da hazır bulunduğu törenlere Mudanya Kaymakamı Orhan Çiftçi, Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, meclis üyeleri, daire amirleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile siyasi partililer katıldı.

(CİHAN)


Güncel