Müezzinoğlu ‘acemi kasapları' uyardı

14 Ekim 2013 - 10:49

ANKARA - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Acemi kasap vakaları bayramı maalesef zehir ediyor, hayati riskler oluşturuyor. Ehil olmayanların kurban kesmelerine lütfen müsaade etmeyin.” dedi.

Bakan Müezzinoğlu, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Millet olarak birbirimizi yeniden kucaklıyor, bütünleşiyoruz. Öncelikle milletimizin, gönül coğrafyalarımızın ve İslam aleminin Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum. Bayramın yeryüzüne ve bütün insanlığa; barış ve adalet getirmesini diliyorum.Kurban Bayramı; biz Müslümanlar için bir ibadet olduğu kadar, bütün insanlığı huzur ve esenlik iklimine çağıran evrensel bir mesaj... Bu mesajın özü; sevgi ve paylaşmak. Sevgiyle paylaşmak... Bu mesaj; tüm insanlığın yaralarını tedavi edecek güçlü bir merhem, bir reçete... Bu reçeteye hepimizin ihtiyacı var.” dedi.

KAZALARA KARŞI UYARDI

Her bayram olduğu gibi bu bayram da Türkiye’nin dört bir yanına neşe ve sevinç yayılacağını ifade eden Müezzinoğlu, ”Milletimizin her bir ferdi üstüne düşeni eda edecek. Milletimiz; baba ocağını şenlendirmek için yola çıkacak. Milyonlarca vatandaşımız yer değiştirecek. Her yıl yaşanan kazaların, elim olayların yaşanmaması için, bütün vatandaşlarımızdan azami dikkat rica ediyorum. Hızdan uzak durun. Uykusuz ve yorgun yola çıkmayın. Mümkünse gidiş ve dönüşleri son güne bırakmayın.” uyarısını yaptı.

ACEMİ KASAPLAR

Bakan Müezzinoğlu, acemi kasap vakalarının bayramı maalesef zehir ettiğini, hayati riskler oluşturduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Ehil olmayanların kurban kesmelerine lütfen müsaade etmeyin. Kurbanlarımızın kesimini hijyenik ortamlarda uzmanlara yaptırın. Parklarda, yol kenarlarında, kamuya açık alanlarda; bize, ülkemize, medeniyetimize yakışmayan görüntülerin oluşmasına izin vermeyelim. Kurbanlarımızın veteriner kontrolünden geçtiğinden, sağlıklı olduğundan emin olalım. Resmi kurumların denetiminde olan ve belediyelerimizin sağladığı kurban kesim yerlerini tercih edelim. Kurban atıklarını, toprağa gömmeyi ihmal etmeyelim.”

“BAYRAM, BOL ETLİ SOFRALAR DEMEK”

Kurban Bayramı’nın; aynı zamanda bol etli sofralar demek olduğunu hatırlatan Müezzinoğlu, “Etleri dinlendirmeden tüketmemeye dikkat edelim. Aşırı yağlı et tüketmekten, ete yüklenmekten lütfen kaçınalım.” dedi. Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın, milletin huzur ve esenlik içinde bir bayram geçirmesi için hazır olduğunu belirterek, “İnşallah gerek olmak olmaz ama doktorlarımız, acil servislerimiz, sağlık çalışanlarımız bayram boyunca görevinin başında olacak. Tüm sağlık çalışanlarımızın, aziz milletimizin bayramını kutluyor, Bayramın tüm insanlığa barış ve adalet; sağlık ve afiyet getirmesini diliyorum. Bayram kalplerimizi yakınlaştırsın. Kurban Bayramımız mübarek olsun.” temennisini bildirdi.

(CİHAN)


Güncel