Muğla Üniversitesi’nde TÜBİTAK projeleri anlatıldı

28 Mart 2012 - 13:32

MUĞLA - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’nca Muğla Üniversitesi’nde akademisyenlere yönelik bilgilendirme ve eğitim toplantısı düzenlendi.

TÜBİTAK, ulusal ve uluslar arası akademik araştırma programları ve bilim insanlarını desteklemeye yönelik bilgi ve eğitim vermek üzere 7 ayda 81 ilde akademisyenlerle bir araya geliyor. Şu ana kadar 55 üniversitede bilgilendirme ve eğitim toplantısının düzenlendiği bildirildi. Bu kapsamdı ‘TÜBİTAK üniversitelerimizle buluşuyor’ sloganıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde çok sayıda akademisyenin katılımıyla ‘Bilgilendirme ve Eğitim toplantısı’ düzenlendi.

Muğla Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu yaptığı açılış konuşmasında, üniversitelerinin üç temel unsur üzerine kurulduğunu belirterek, “Üniversitemizin ulusal ve uluslararası proje kapasitesini artırmak için proje karnesini yükseltmek ilk aşamadır. Bu bağlamda ortak aklın başarıya ulaşmada en önemli faktör olduğunu gerçeğinden yola çıkarak üniversitemizde 40 akademisyenden oluşan Proje destek ofisini kurduk. Üniversitemiz mart ayında toplam 30 adet proje önerisi gerçekleştirmiştir. Kurduğumuz ofisteki ekibin, TÜBİTAK tarafından kabul görecek nitelikte projelerin sayısını artırmak için canla başla çalışmalarını sürdürüyorlar.” dedi.

TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkan Vekili Doç. Dr. Necati Demir ise TÜBİTAK üniversitelerle buluşuyor sloganıyla bugüne kadar 55 ili gezdiklerini belirterek, haziran ayına kadar 81 ili bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. TÜBİTAK’ı ulaşılması güç bir yer olarak halkta bir algının olduğunu ifade eden Demir, “Biz TÜBİTAK olarak sizlerle bir araya gelerek bu algıyı ortadan kaldırmak istiyoruz. Mayıs ayından itibaren TÜBİTAK projeleri online olarak yapılacak. TÜBİTAK’a gönderdiğiniz projeleri yine sizler değerlendiriyorsunuz. Kurum olarak projelere verilen puanlara göre bir değerlendirme yapıyoruz.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Necati Demir, toplantıya katılan akademisyenlere TÜBİTAK’ın çalışma alanları, projeler ve desteklemelerle ilgili bilgiler verdi. Programa katılan akademisyenlere ayrıca toplantı sonunda TÜBİTAK tarafından katılım belgesi verildi.

(CİHAN)


Güncel