Muğla Üniversitesi’nde TÜBİTAK projeleri anlatıldı

28 Mart 2012 - 13:30

MUĞLA - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’nca Muğla Üniversitesi (MÜ)’nde, akademisyenlere yönelik bilgilendirme ve eğitim toplantısı düzenlendi.

TÜBİTAK, ulusal ve uluslararası akademik araştırma programları ve bilimadamlarını desteklemeye yönelik bilgi ve eğitim vermek üzere yedi ayda 81 ilde akademisyenlerle biraraya geliyor. Şu ana kadar 55 üniversitede bilgilendirme ve eğitim toplantısı düzenlendiği bildirildi. Bu kapsamda "TÜBİTAK üniversitelerimizle buluşuyor" sloganıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde çok sayıda akademisyenin katılımıyla bilgilendirme ve eğitim toplantısı düzenlendi.

MÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, yaptığı açılış konuşmasında üniversitelerinin üç temel unsur üzerine kurulduğunu belirterek, “Üniversitemizin ulusal ve uluslararası proje kapasitesini arttırmak için proje karnesini yükseltmek ilk aşamadır. Bu bağlamda ortak aklın başarıya ulaşmada en önemli faktör olduğu gerçeğinden yola çıkarak, üniversitemizde 40 akademisyenden oluşan proje destek ofisini kurduk. Üniversitemiz, mart ayında toplam 30 proje önerisi gerçekleştirmiştir. Kurduğumuz ofisteki ekip, TÜBİTAK tarafından kabul görecek nitelikte projelerin sayısını arttırmak için canla başla çalışmalarını sürdürüyorlar.” dedi.

TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkan Vekili Doç. Dr. Necati Demir ise bugüne kadar 55 ili gezdiklerini belirterek, haziran ayına kadar 81 ili bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. Halkta, TÜBİTAK’ın ulaşılması güç bir yer olduğu algısı bulunduğunu ifade eden Demir, “Biz TÜBİTAK olarak sizlerle biraraya gelerek bu algıyı ortadan kaldırmak istiyoruz. Mayıs ayından itibaren TÜBİTAK projeleri online olarak yapılacak. TÜBİTAK’a gönderdiğiniz projeleri, yine sizler değerlendiriyorsunuz. Kurum olarak projelere verilen puanlara göre bir değerlendirme yapıyoruz.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Necati Demir, toplantıya katılan akademisyenlere TÜBİTAK’ın çalışma alanları, projeler ve desteklemelerle ilgili bilgiler verdi. Programa katılan akademisyenlere ayrıca toplantı sonunda TÜBİTAK tarafından katılım belgesi verildi.

(CİHAN)


Güncel