Mumbai’de patlamalar: En az 8 ölü 100 yaralı

13 Temmuz 2011 - 18:10

MUMBAİ - Hindistan’ın ticari başkenti Mumbai’de ardı ardına meydana gelen 3 farklı patlamada en az 8 kişinin öldüğü 100 kişinin de yaralandığı bildirildi. Saldırılar İçişleri Bakanlığı tarafından terörist saldırısı olarak nitelendi.
Hindistan televizyonlarına yansıyan görüntülerde çok sayıda polis ve ambulansın patlamaların olduğu yere gittiği görülüyor.
Polis, patlamalardan birinin kent merkezindeki Dadar mahallesinde meydana geldiğini açıkladı. Diğer iki patlamanın ise ünlü mücevherat pazarı Jvaheri Pazarı ile Opera House bölgesinde meydana geldiği kaydedildi.
Patlamalar yerel saatler 19.00 sularında iş çıkışı saatinde sokakların kalabalık olduğu meydana geldi.
Saldırıların terör saldırısı olduğunun doğrulanması halinde Mumbai’de son 3 yıl içerisinde meydana gelen en büyük saldırı olacak. Bundan önceki en büyük saldırı Kasım 2008’de gerçekleşmişti. Bu saldırıda iki lüks otel, bir tren istasyonu ve bir Yahudi merkezi hedef alınmıştı. Saldırılarda 166 kişi yaşamını yitirmişti.
Saldırıdan Pakistan merkezli militan gruplar sorumlu tutulmuş ve Hindistan ile Pakistan arasında nükleer barış görüşmelerinin durmasına neden olmuştu. İki ülke kısa süre önce nükleer görüşmelere yeniden başlamışlardı.

(CİHAN)


Dünya