Musevilere ait kortejolar kimsesizlerin barınağı haline geldi

05 Mayıs 2009 - 11:24

İzmir'e özel bir yaşam biçimi olan Musevi aile evleri (kortejo), 450 yıl sonra yoksulların ve kimsesizlerin sığınağı haline geldi.

İspanya'dan göç eden sefarad Yahudilerinin birbirine omuz vererek yeni hayatlarına uyum için beraber yaşadığı kortejolar 'o zamanki yerli halkın deyimiyle Yahuthaneler', şimdilerde yoksul ailelerin, kimsesizlerin, yalnızların, garibanların ve kaybolmuşların mekanı oldu.

Birçoğu benzer hikayelere sahip genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuk, aynı avlunun içinde ve aynı kaderi paylaşarak hayata tutunmaya çalışıyor.

Bugüne kadar gözardı edilen, hakkında çok fazla şey bilinmeyen kültür mirası mekanlar, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) ve Simurgphotos üyesi Birol Üzmez'in objektifinde hayat buldu.

"Kortejo-Aile Evleri" adlı fotoğraf gösterisi, 7 Mayıs Perşembe saat 19.00'da, İzmir Sanat Oditoryum salonunda, fotoğraf ve İzmir tutkunlarıyla buluşacak.

Ortak bir avlu ve sokak içinde, emniyet ve kontrol için tek girişi olan, tuvaletler, banyo, mutfak ve yıkanma yeri gibi paylaşılan yerleri bulunan, fakir veya çok fakirlerin barındırılması ve en önemlisi beraber yaşamayı mümkün kılan kortejolarda konuşulan dil de (Judeo Espanyol-Ladino), din de, gelenekler de ortaktı. Musevilerin 19. asırda zenginleşmesi, bazılarının da İsrail'e göç etmesi sebebiyle 1948 ile 1950'lerde boşalan bu aile evleriyle ilgili kapsamlı bir yazı, sayıları ve bugünkü sahipleriyle ilgili bilgilere ulaşılamıyor.

Üzmez'in fotoğraflarıyla yeniden gündeme gelen kültür mirasının ilgi çekmesi bekleniyor.


(CİHAN)


Magazin