Müslüman Kardeşler cumhurbaşkanlığı adayını belirleyemedi

28 Mart 2012 - 10:59

KAHİRE - Müslüman Kardeşler, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstereceği ismi belirlemek için yaptığı toplantıdan bir sonuç alamadı. Hareketin en önemli karar alma merci olarak adlandırılan Şura Konseyi, konuyu önümüzdeki hafta görüşmeye devam edecek.

Kemal Genzuri liderliğindeki geçici hükümete yönelik sert eleştirilerinden dolayı ordu ile karşı karşıya gelen hareket, tepki olarak Mayıs ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adayını göstereceği restinde bulunmuştu. Hareket daha önce seçimde aday göstermeyeceğini açıklamıştı.

Müslüman Kardeşler, ordunun yanı sıra, yeni anayasayı hazırlayacak 100 kişilik Anayasa Komisyonu üyelerinin çoğunluğunun kendine yakın isimlerden oluşmasından dolayı liberal ve sol kesimlerle de karşı karşıya gelmiş durumda.

Hareket, dışarıdan ordu ve liberal gruplarla yaşadığı çatışmanın yanı sıra kendi içinde de desteklenecek aday konusunda ciddi tartışmalara sahne oluyor. Hareketin üst düzey yöneticileri, desteklenecek aday konusunda bir politika belirlemeden bazı isimler ve gençler, daha önce hareketten ayrılan Abdul Munim Ebul Futuh’un desteklenmesini istiyor.

Ayrıca orduya tepki olarak kendi içinden bir isim belirlemeye çalışması da hareket içinde sert tartışmaların yaşanmasına sebep oluyor. Önemli bir grup daha önce açıklandığı gibi hareket içinden bir ismin aday gösterilmesine karşı çıkıyor.

Toplantı sonrası basına bir açıklama yapan hareketin Genel Sekreteri Mahmut Hüseyin,"Yaşanan son gelişmeleri görüştük. Pek çok görüş var. Tartışma henüz sona ermedi. Kafalar ve vücutlar bir sonraki toplantıya daha hazırlıklı olsun diye görüşmeleri erteledik." diye konuştu.

(CİHAN)


Dünya