Necmi Pehlivanoğlu: 12 Eylül iddianamesi suçsuzluğumuzu kanıtladı

11 Ocak 2012 - 10:58

ANKARA - 12 Eylül darbesini gerçekleştiren Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yargılanacak olması, darbe dönemi mağdurlarının ailelerini sevindirdi. Bu sevinci yaşayanlardan biri de darbecilerin idam ettirdiği Mustafa Pahlivanoğlu’nun babası Necmi Pehlivanoğlu. Pehlivanoğlu bu iddianamenin oğlunun suçsuzluğunu kanıtladığını söyledi. İdam edilen oğullarından dolayı toplumda suçlu duruma düştüklerine dikkat çeken Pehlivanoğlu, "30 yıldır suçsuz olduğumuzu kanıtlamaya çalışıyorduk, ama kimse bize inanmıyordu. Allah Başbakan Erdoğan’dan razı olsun. Oğlumun yazdığı mektubu okuduktan sonra, suçsuz olduğumuz anlaşıldı. Bu iddianame de bizim tekrar suçsuz olduğumuzu gösterdi.” dedi.
İddianamenin kabul edilmesine bile tereddütle yaklaştıklarını belirten Pehlivanoğlu, daha önce darbe ile ilgili iddianame hazırlayan Sacit Kayasu’nun görevden alınması sürecini hatırlattı. Pehlivanoğlu, bu açıdan iddianamenin kabul edilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’nin önemli bir aşama kaydettiğine dikkat çeken Pehlivanoğlu, “Allah kimseye acı çektirmesin 30 yıldır ağlıyoruz. İnşallah, bizim bu acıyı çekmemize sebep olan kişiler de üzerinden 30 yıl değil 100 yıl dahi geçmiş olsa yargılanır ve cezalarını çekerler.” ifadelerini kullandı.
Başbakan Erdoğan, 12 Eylül 2010’da yapılan referandum öncesi yaptığı grup toplantısında, Mustafa Pehlivanoğlu’nun idam edilmeden önce ailesine yazdığı mektubu okumuştu. Erdoğan’ın göz yaşları ile okuduğu o mektupta şu ifadeler yer alıyordu:
“Sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yaşa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Benim sizlere karşı işlemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin. Hakkınızı helal edin. Ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar Cenab-ı Hakkın ve Onun Resulünün, Yüce Peygamberimizin yolundan ayrılmadım. Alın yazımız böyle yazılmış. Kader ne ise onu çekeceğiz. Ben de kardeşim Haydar gibi bir an önce Allah'ın huzuruna çıkacağım. Eğer benim günahım varsa Cenab-ı Allah'ın huzurunda çekmeye hazırım. Yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah'tan bulsunlar. Şunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, Mustafa'lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakındır. Zafer her zaman Allah'a inananlarındır. Bunun için hiç üzülmeyin. Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. Sizden ricam ağlamayın. Anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. Hakkım varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin. Son olarak, abime, yengeme, yeğenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, Cenab-ı Allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim. Oğlunuz Mustafa.”

HAKİM KAYACAN: MUSTAFA PEHLİVANOĞLU, NECDET ADALI'YA DENGE OLSUN DİYE ASILDI
Mustafa Pehlivanoğlu 12 Eylül darbesinin ardından cezaevine girmiş ve idam cezasına mahkum edilmişti. Mamak Askeri Cezaevi'nde yatarken bir fırsatını bularak kaçmayı başardıysa da kısa bir müddet sonra tekrar yakalandı. 12 Eylül cuntası tarafından, idam edilmesi için verilen emir, 7 Ekim 1980 tarihinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde infaz edildi. Mustafa Pehlvivanoğlu'nun idam edilmesinde, solcu olarak bilinen Necdet Adalı'nın idamının payı olduğu sonradan ortaya çıktı. 12 Eylül'de iktidarı elinde bulunduranlar "bir onlardan, bir bunlardan" diyerek denge politikası izlemiş ve Adalı'ya karşı ülkücü Pehlivanoğlu idam etmişti. İdam kararını veren Sıkıyönetim Mahkemesi Hakimi Ali Fahir Kayacan daha sonra anlattığı anılarında, Mustafa Pehlivanoğlu'nun asılan solcu Necdet Adalı'ya denge olsun diye idam edildiğini söylemişti. Ailesinin ise oğullarının idamından 3 gün sonra cezaevine ziyarete gittiklerinde haberleri olmuştu.

(CİHAN)


Güncel