Nene Hatun'un kahramanlaştığı tabyalara fidan dikildi

11 Ekim 2013 - 16:16

ERZURUM - Orman Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü Erzurum Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Topdağı'ndaki Nene Hatun Tarihi Milli Parkı'nı ağaçlandırdı. Fidan dikimine Vali Ahmet Altıparmak da katıldı.

Osmanlı- Rus Harbi'nin gerçekleştiği ve Nene Hatun'un kahramanlaştığı Aziziye Tabyaları'nı ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Orman Su İşleri Bölge Müdürlüğü 140 hektarlık alanda 120 bin fidan dikecek. Sonbahar dikim dönemi kapsamında Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak ve öğrencilerin katılımıyla Aziziye Tabyaları'nın çevresine ilk gün çeşitli yaşlarda 2 bin çam fidanı dikildi. Vali Ahmet Altıparmak, bu yıl sonuna kadar tabyaların içerisinde yer aldığı milli parka 120 bin fidan dikileceğini ifade etti.

Tabyaların Erzurum ve ülke tarihinde önemli yere sahip olduğuna vurgu yapan vali Altıparmak, "Aziziye Tabyaları Erzurum ve ülke için manevi bir alan. İnsanların gelip dua ettiği, gezdiği ve duygulandığı tarihi bu mekan ve çevresi yeşil ve bakımlı olmalı. Bizden önce çok kişi buralara emek sarf etmiş. Ancak dikilen fidanların çoğu tutmamış, kurumuş. Milli Parkların başlattığı proje kapsamında tarihi Aziziye Tabyaları'nın çevresi yeşillendirilip, ağaçlandırılacak. Hedefimiz ecdat yadigarı bu eserlerin çevresine 120 bin fidan ağaç dikmek. İnşallah diktiğimiz fidanlar tutar. Bir isteğimiz de bu dikilen ağaçlara ve tarihe tabyalara çocuklarımızın sahip çıkması, buraları gezip, görmeleri." dedi.

(CİHAN)


Güncel