Nevruz provokatörlerinden 11 kişi tutuklandı

23 Mart 2011 - 14:48

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde kutlanan Nevruz'un ardından polise taşlı saldırıda bulunan, çöp konteynırlarını ateşe veren ve bazı iş yerlerine saldırıda bulunan terör örgütü yandaşı 11 kişi tutuklanarak, Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Viranşehir'in Şırnak Mahallesi'nde, pazar günü kutlanan Nevruz kutlamalarından sonra bir grup, Nevruz kutlamaları sırasında terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atarak posterlerini taşıdı. Bunun üzerine polis, kutlamayı tertipleyen düzenleme kurulunu slogan ve posterler noktasında uyardı. Ancak tertip komitesi herhangi bir önlem almadı. Daha sonra grup ellerinde posterlerle yolu trafiğe kapatarak, yasa dışı yürüyüş düzenledi. İlçe merkezinde korsan gösteri düzenleyen grup, polise taşla saldırdı. Polis ise göstericilere biber gazı ve basınçlı su ile karşılık verdi.
Yaklaşık bir saat süren gerginliğin ardından çalışma başlatan polis, korsan gösteriye katıldığı saptanan 20 kişiyi gözaltına aldı. İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan şüphelilerden 9'u savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, 11'i ise 'terör örgütü üyesi olmak', 'terör örgütü propagandası yapmak', 'kamu malına zarar vermek' ve 'görevli memura mukavemet' suçlarından adliyeye sevk edildi.
Cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alınan Şerafettin E., Mehmet K., Sinan E., Osman T., Cebrail Ö., Kahraman B., Güven A., Yücel N., Aslan E., Ali G., Şeyhmus İ. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Tutuklanan 11 kişi, daha sonra geniş güvenlik önlemleri arasında getirildikleri Şanlıurfa Kapalı Cezaevi'ne konuldu.
Öte yandan, kutlamalar sırasında yine çocuklar ön plana çıkarıldı. yasa boşluklarından yararlanmak isteyen provokatörler çocukları öne sürdü. Emniyetin yaptığı 20 gözaltı içinde toplam 9 kişinin 18 yaşından küçük olduğu tespit edildi. Adli makamlara sevk edilen 9 çocuk serbest bırakıldı.

(CİHAN)


Güncel