Nevşehir Zihinsel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi örnek olacak

29 Temmuz 2010 - 14:06

Nevşehir'de zihinsel engellilerin rehabilitasyonu ve eğitimi yapılarak topluma kazandırılması amacı ile yapılan Zihinsel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin 15 Ağustos 2010 tarihinde hizmete başlaması planlanıyor.

Nevşehir- Ürgüp Yolu üzerindeki alanda hizmete kazandırılması planlanan Zihinsel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün aynı hedefe yönelik olarak birlikte çalışma yapacağı Türkiye'nin ilk merkezi olma unvanını da elde edecek.

Nevşehir'in Esentepe Mahallesi Ürgüp yolu üzerindeki Yeniçeşme mevkiinde toplam 4 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde, hayırseverlerin katkıları ile yaptırılacak merkez, zihinsel engellilere götürülecek hizmet alanları ve işleyişi itibariyle de Türkiye'nin bu alandaki örnek merkezlerinden biri olacak.

Eğitilebilir niteliklerdeki zihinsel engellilerin, el becerilerini daha etkin bir şekilde geliştirilmesine katkıda bulunacak iş atölyelerinin de olacağı merkezden yararlananlar, ürettikleri el işleri ürünlerini satarak gelirde elde edecek.

Merkezde gündüz 200 kişiye hizmet verilirken, 45 engelli de gece barınabilme imkanına kavuşacak. Zihinsel engellilerin spor yapmalarına imkan sağlanması için bir de spor salonunun hizmet vereceği merkezde, uzmanlar nezaretinde değişik salon sporlarını da engelliler yapabilecek.


(CİHAN)


Türkiye