“Oğlumun gözlerine bakmak isterdim”

28 Mart 2012 - 18:23

BURSA - Bursa’da oğlunun organlarını bağışladığı insanların kendisini aramamasına kızan anne tepki gösterdi. Dava açmayacağını belirten anne, oğlunun kornealarının nakledildiği insanı görmeyi çok istediğini dile getirdi.

Yıldırım ilçesi Erikli Kavşağı'nda, Ocak 2009 tarihinde meydana gelen trafik kazasında, otomobili demir korkuluklara çarpan 22 yaşındaki Alper Kayık ağır yaralandı. Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'ne kaldırılan genç, 3 gün yoğun bakımda kaldı. Çocuklarının beyin ölümü gerçekleşen baba Ali Kayık ve anne Bahriye Kayık, oğullarının vasiyeti üzerine organlarını bağışlama kararı aldı. Kayık’tan alınan karaciğeri, Ankara'da Hacetepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne, böbrekleri Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne, korneaları ise Uludağ Üniversitesi'nde hazır bekletilen hastalara nakledildi.

Kayık'ın böbrek, karaciğer ve kornealarını bağışlayan aile, çocuklarının organları başka vücutlarda yaşayacağı için mutluydu. Ancak bu uzun sürmedi. Anne Bahriye Kayık, oğlunun organlarını alan insanlardan sadece bir kişiye ulaştığını ve onunla da bir süre sonra irtibatın koptuğunu söyledi. İnternetten tekrar ulaştıklarında ise telefonlarını kendilerine vermediklerini belirten anne Kayık, organları alan ailelere tepki gösterdi.

“Bizimle görüşmediler, çok üzüldüm. Onları görseydim oğlum yaşıyormuş gibi hissederdim, gözünü vermişti, bakmak isterdim. ‘Anne’ demesinler ama abla nasılsın desinler. Çocuğumun organları o insanlarda yaşıyor derdim en azından. Arayıp sormadılar, dava açsak da ne olacak. Beni arayıp sorsalardı, teşekkür etselerdi. Birisi aradı ona bir şey demiyorum ama diğer 4'ünü tanımak istedim. Kim aldı, yaşıyorlar mı, sağlıkları yerinde mi?”

“YAŞADIĞINI KANITLA, ORGAN BAĞIŞLA, ÖLÜMSÜZ OLMAYI KİM İSTEMEZ”

Oğlu yoğun bakımda yatarken, defterlerini karıştırdıklarını ve bir not bulduklarını belirten Bahriye Kayık, şunları anlattı: “Oğlum, güvenlik görevlisi kursuna gidiyordu, hastanede yatınca defterlerini karıştırdık. ‘Yaşadığını kanıtla, organ bağışla, ölümsüz olmayı kim istemez?’ yazdığı notu bulduk. Zaten kendisi de söylüyordu organlarımı bağışlayın diye. Onun üzerine organlarını bağışladık.”

“12 BİN LİRA FATURA GÖNDERİLMEDİ”

Bu arada, anne Bahriye Kayık’ın, çocukları hastanede yattığı 3 gün için hastaneden kendilerine 12 bin TL fatura geldiği iddialarını hastane yetkilileri yalanladı. Yetkililer, böyle bir faturalandırmanın söz konusu olmadığını dile getirdiler.
Anne Bayriye Kayık, hastanenin kendilerine 12 bin TL’lik fatura gönderdiğini, kendilerinin de fakirlik belgesi alarak parayı ödemekten kurtulduklarını ifade etmişti.(CİHAN)


Güncel