Öğrenciler, başlattıkları kampanya ile kan verdi

22 Mart 2012 - 13:28

BURSA - Bursa Osmangazi ilçesi Hürriyet Anadolu Lisesi öğrencileri, düzenledikleri kan verme kampanyası ile hem kendileri kan verdi hem öğretmenleri başta olmak üzere, ailelerinin de kan vermesine vesile oldu. Hürriyet Anadolu Lisesi'nde düzenlenen kan verme kampanyasına, öğrenciler başta olmak üzere öğretmenler ve veliler büyük ilgi gösterdi.

Okul salonunda düzenlenen kampanya ile yaşı 18’in üzerinde olan öğrenciler kan verirken, kan vermek için gelip belgeleri doldurmasına rağmen yaşı ve kan değerleri tutmayan bir çok öğrenci ise kan verememenin üzüntüsünü yaşadı. İlk kez kan verecek olmanın verdiği biraz korku ve heyecanı yaşayan öğrenciler, kan verip yetişkinler sınıfına girmenin mutluluğunu yaşadı.

Kan vermek için sıraya giren yaşı tutan öğrenciler, kan bağışı onay belgelerini doldurduktan sonra kan değerlerini ölçtürdükten sonra kan verdi. Aç olan bazı öğrenciler ise görevliler tarafından karınlarını doyurmaları için kantine gönderildi. Bursa Kızılay Kan Merkezi'nden gelen görevliler tarafından yürütülen çalışmalar ile poşet poşet kan toplandı.

‘İYİLİK ZAMANI’ KAPSAMINDA KAN VERDİLER

Kampanya hakkında bilgi veren Okul Müdürü Cemalettin Ateş, kan verme kampanyasını soysal ve kültürel faaliyetler çerçevesinde düzenlediklerini belirterek, “Bu kapsamda ne yapabiliriz yönünde öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ile ‘İyilik Zamanı’ projesi kapsamında, öğrencilerimizin teşviki ile kan verme kampanyası fikri öğrencilerimiz tarafından bize getirildi. Bu doğrultuda, kanın sadece insanlarda olup, insanlara verildiği gerçeği ışığında hayırlı bir iş yapma fikri ile bu konuyu kararlaştırdık.” dedi.

Alınan karar sonrasında öğretmenler, öğrenciler ve veliler ile bütünleşerek kampanyayı bugün hayata geçirdiklerini anlatan Cemalettin Ateş, “İnşallah sonuca ulaşacağız. Bu konunun başka kurumlara da örnek olmasını temenni ediyorum. Bugün saat 09.30’da başladı, akşama kadar devam edecek. Öğrencilerimiz ise 18 yaşını dolduranlar kan verebiliyor. Ancak bir çok öğrencimizin maalesef yaşı tutmadı. Bu kampanya ile rekor kırmak istiyoruz.” diye konuştu.

İlk kez kan verecek olan öğrenciler ise heyecan ve korkunun yanı sıra, büyümenin verdiği mutluluğu yaşadı. Kan veren öğrenciler, yaşı tutmadığı için veremeyenlere nazire yaparcasına işlemlerini yaptırıp kanlarını verdi.

“İLK KAN HEYECANI”

İlk kez kan vereceği için çok heyecanlı olduğunu anlatan Enes Karaca, “Ben 12. sınıfta okuyorum. İlk kez kan verdiğim için çok heyecanlıyım. Yeni 18 yaşımı doldurdum. Kan vermek için karar verdim ama bugün biraz heyecanlıyım. Şu anda ülkemizde kana ihtiyaç var. Ben de elimden geldiğince buna destek vermek için kan vermeye karar verdim.” diye ifade etti.

Derya Küçük ise 18 yaşına yeni girdiğini belirterek, “Her zaman kan vermeyi istiyordum ama biraz korkuyordum. Bugün de biraz korku ve heyecan var. Tansiyonumun düşmesinden korkuyorum. Kan vermenin can kurtaracağını biliyorum. Bu nedenle kan vermek istedim. Özellikle haberlerde kana her zaman ihtiyaç duyulduğunu görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Bursa Kızılay Kan Merkezi'nden gelen Dr. Ahmet Öztürk ise Hürriyet Anadolu Lisesi'nde düzenlediği kampanya için teşekkür etti. Öztürk, şöyle dedi: “Kan bağışına ihtiyacın arttığı bu günlerde ilgilerinden ve düşüncelerinden dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İlgi, beklediğimizden de güzel. İnsanlar, hayat kurtarmak için sıraya girmiş durumdalar. Hepsine teşekkür ediyoruz. Öğrencilerde ise 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Yazılı onayları alındıktan sonra eğer kan değerleri de uygun ise kan bağışlarını kabul ediyoruz.”(CİHAN)


Güncel