Öğrenciler, Yunus Emre'nin diliyle insanlara seslenecek

28 Mart 2012 - 11:44

ESKİŞEHİR - Her yıl kutlanan Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası'nda, öğrencilerin de katkı vermesi amacıyla projeler üretildi. 2-6 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Yunus Emre Haftası'nda, Eskişehir’deki tüm ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin katılabileceği 'Sözü Güzel Söyleyelim Yarışması'na okullar büyük ilgi gösterdi.

Sevgi ve hoşgörü mimarı Yunus Emre’yi anlamak ve tüm Türkiye’ye tanıtmak amacıyla düzenlenen Yunus Emre Haftası etkinlikleri kapsamında öğrenciler de unutulmadı. Öğrencilerin Yunus Emre’nin diliyle konuşmaları için bir proje hazırlandı. Proje kapsamında öncelikle proje grubunda çalışacak öğrenciler, Yunus Emre felsefesini daha iyi anlamak için eserlerini araştıracak. Her bir öğrenci araştırdığı bilgiyi proje grubuyla paylaşacak. Proje kapsamında öğrencilerin ürünü olan karikatürlerle ilgili pano hazırlanacak ve bu panoda gazete, dergi gibi araştırılan materyallerden örnekler sergilenecek. Okulda sergilenecek 'Ah Şu Büyükler' tiyatro etkinliğinde de Yunus Emre’nin felsefesi işlenecek.

Ayrıca proje kapsamında, Yunus Emre felsefesini daha iyi özümsemek için Yunus Emre kostümlü bir öğrenci sevgi temasını temsil edecek. Okul dışında toplumda bu felsefeyi temsil eden ve etmeyen davranışlar ele alınarak, temsil etmeyen davranışlar nasıl önlenebilir sorusuna cevap aranacak.

TED Eskişehir Koleji Özel İlköğretim Okulu, Yunus Emre’nin 'Söz ola kese savaşı / Söz ola kestire başı / Söz ola ağulu aşı / Yağ ile bal ede bir söz' dörtlüğünü göz önüne alarak 'şiddet' kavramını ana tema olarak belirledi. Öğrencilerin hazırladıkları sunumlarda, toplumda şiddet unsuruna sebep olan davranışlar işlenecek.

Eskişehir MAT-FKB Özel Anadolu ve Fen Lisesi ise, ailesinden uzak ve kimsesiz yaşlıların mutluluklarını, hayata bağlılıklarını ve motivasyonlarını yükseltmede müzik eşliğinde söylenmiş güzel sözlerin etkisini gözlemleyecek. Öğrenciler, yaşlıları yaşadıkları mekanda olan huzurevinde ziyaret ederek, müzik dinletisi eşliğinde Yunus Emre’nin güzel sözlerini söyleyecek.

(CİHAN)


Güncel