"Öğretmenlerin özür durumundan yer değiştirmelerinde eşitlik ilkesi ihlal ediliyor"

30 Aralık 2010 - 11:22

Eğitim Bir-Sen Yalvaç Temsilcisi İsmail Çevik, öğretmenlerin özür durumu yer değiştirmelerinde haksızlık yapıldığını iddia etti.

Çevik, iki farklı ilde görev yapan eşler tayin isteyebilirken, biri il merkezinde diğeri 130 kilometre uzaklıkta bir ilçede görev yapan eşlerin tayin isteyip birleşememesinin adaletsizlik olduğunu ifade etti. Bu atama dönemi için atama kılavuzunun personel genel müdürlüğü tarafından yayınlandığını hatırlatan Çevik, "Anlaşıldığı kadarı ile iki aşamalı bir uygulama olacaktır. Ancak bu kılavuzda anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir durum vardır." dedi.

İl dışından atama başvurusunda bulunacak öğretmenler için özrünün bulunduğu, ilçe milli eğitim müdürlüğü emrine atama isteğinde bulunma hakkı veriliyor. İl içinde atama başvurusunda ise bu hakkın verilmediğini ifade eden Çevik, "Isparta ilimizde çalışan eşler arasında 130 kilometre gibi hiç de az sayılamayacak bir mesafe varken ilçe emri uygulanamaması bir mağduriyet yaratacaktır. Bu mağduriyetlerin tayin bekleyen öğretmenler ve aile fertleri üzerinde olumsuz psikolojik etkileri olacağı muhakkaktır. Özür grubu kılavuzunda değişiklikler yapılırken bu konunun gözden kaçması veya atlanmış olması üzücüdür." şeklinde konuştu.

Görüştüğümüz ve bize ulaşan tayin bekleyen öğretmenlerin de taleplerinin hep bu yönde olduğunu kaydeden Çevik, Biz de Eğitim Bir-Sen camiası olarak tayin bekleyen bu öğretmenlerin sesini duyurmak ve haklı taleplerinin gerçekleşmesi için; atama dönemi müracaatları ve değerlendirmeleri yapılmadan bu durumun düzeltilmesini istediklerini söyledi. Eğitim Bir-Sen Yalvaç Temsilcisi İsmail Çevik, "Adaletsizliğin giderilmesini ve il dışı müracaatlara verilen ilçe emri uygulamasının aynı ildeki farklı ilçelerde görev yapan eğitim çalışanına da verilerek aile bütünlüğünün sağlanmasını istiyoruz. Bakanlık nezdindeki çalışmalarımız, sonuç alana kadar devam edecektir." dedi.


(CİHAN)


Türkiye