Öldürülen belediye başkanı Hamido’nun oğlu: Darbe soruşturması umut oldu

17 Nisan 2011 - 13:46

MALATYA - 33 yıl önce Ankara'dan posta ile gönderilen paketin evinde patlaması sonucu iki torunu ve gelini ile birlikte ölen eski Malatya Belediye Başkanı 'Hamido' lakaplı Hamit Fendoğlu'nun 55 yaşındaki oğlu Adnan Fendoğlu, “Darbe soruşturması umut oldu. Umarım babam ve diğer siyasi cinayetlerin failleri bulunur, bir daha karanlık olaylar olmaz.” dedi.
Malatya Belediye Başkanı iken 1978'de bombalı suikast sonucu, gelini ve 2 torunuyla birlikte öldürülen ‘Hamido’ lakaplı Hamid Fendoğlu öldürülüşünün 33. yıl dönümünde ailesi tarafından Yeni Cami’de Mevlid-i Şerif okutuldu. Merhum Belediye Başkanı’nın oğlu Adnan Fendoğlu, burada Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, babasını, iki çocuğunu ve eşini kaybettiği olayın Türkiye'deki ilk faili meçhul cinayet olduğunu söyledi. Babasına 'Halktan yana, Milletten yana, Doğruluktan yana (Hamido)' lakabının takıldığını ifade eden Adnan Fendoğlu, olayın üzerinden 33 yıl geçmesine rağmen hatırladığında kendini kötü hissettiğini belirtti. Olayın katillerinin bulunması için çok mücadele ettiklerini, olayın devlet içindeki karanlık güçlerle ilişkili olduğunu düşündüğünü bildiren Fendoğlu, şunları söyledi: “33 sene oldu. Türkiye'nin ilk faili meçhul olayıdır. Bize Ergenekon ile bağlantısı var mıdır diye söylediler, ama o zaman Ergenekon örgütünün yapısı yoktu. Babamın niye öldürüldüğünü MİT ve devlet daha iyi biliyor.”

“BABAM MALATYA’NIN MİLADI”
Hamit Fendoğlu’nun öldürülmesiyle Malatya’da kaybedilen iktidarı geri almanın amaçlandığını anlatan Adnan Fendoğlu, “57 sene CHP bilfiil milletvekilliği ve belediye başkanlığı seçimlerini alıyordu. Burası kale gibi görünüyordu. Babamın belediye başkanlığı ile bu sona erdi. Hani bir söz vardır: ‘Bir su kaynağını sahip olmak için ortasından değil başından ele geçirmek lazım’ diye. Bu düşünceyle Malatya’da ses getirmek için babam öldürüldü. Türkiye’de siyasi cinayetlere bakıldığı zaman içinde gizli örgütlerin olduğunu görüyoruz. Cinayetle sadece belediye başkanlığını ele geçirmek değil, genel seçimlerde köklü bir değişiklik yapmak isteniyordu. Gerçi kendisi görmedi ama babamdan sonra önemli bir değişim oldu. 33 yıldan bu yana sağ-muhafakar eğilim arttı. 33 yıldır hep sağ partiler burada başkanlığı ve milletvekillerini aldı. Bu babamın sayesinde olmuştur. Ne mutlu bize.” diye konuştu.

Olayla ayrıca 1980 darbesine zemin hazırlamanın hedeflendiğini vurgulayan Fendoğlu, “Olay 1980 darbesine zemin hazırlamak için de yapılmış olabilir. O zaman TRT’de ‘Günebakış’ haberleri vardı. Burada bombalı paketler gönderildiği yönünde haberler veriliyordu. Ama bu haberler babam öldürüldükten sonra yapıldı. Benzer bir bombalı paket, Abdulkadir Aksu Bey'e gönderilmişti, ama o almamıştı. Bu durum da olayda gizli bir güç eli olduğunu gösteriyor.” dedi.

1980 DARBESİYLE İLGİLİ SORUŞTURMA UMUT OLDU
1980 darbesiyle ilgili soruşturmanın kendileri için umut olduğunu dile getiren 55 yaşındaki Fendoğlu, “1980 darbesi hakkında soruşturma açılması bizim için bir umut oldu. Darbede suçu bulunanlar yargılansın. Tabi 93 yaşındaki bir adamın bu saatten sonra cezalandırılması pek önemli değil, ama darbelerin soruşturulması Türkiye açısından çok önemlidir. Belki bizim babamızın faili de bulunur. Bugün değerli devlet adamlarımız Turgut Özal, Eşref Bitlis gibi insanları kim öldürdüğünü bilemiyoruz. Yazık günah yani. Dolayısıyla darbe soruşturmalarının açılmasını Türkiye’nin geleceği açısından önemli buluyoruz. Bundan sonra da karanlık olaylar olmaz diye düşünüyoruz. Sayın Başbakan’dan ricamız bir an önce bu olayların açığa kavuşmasıdır.”

Malatya'da 17 Nisan 1978 tarihinde meydana gelen olayda, eski milletvekili ve dönemin bağımsız belediye başkanı Hamid Fendoğlu, kendi adına gönderilen paketi evinde açarken bombanın patlaması üzerine; gelini ve 2 torunu ile ölmüştü.

(CİHAN)


Güncel