Opera ve balede yeni sezonda sanatçılar performansına göre ayrılacak

20 Eylül 2012 - 14:27

ANKARA - Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Tiyatroları, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile Opera Bale Genel Müdürlüğü sanatçıları için ‘performans’ düzenlemesi üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Gökmen, buna göre çok çalışan, üreten, zor görevlerde bulunan sanatçıların ödüllendirilmesi, motivasyonu düşük veya daha az yeteneği bulunan sanatçının ise normal standartlarda tutulması sisteminin önümüzdeki sezon geçerli olması için çalıştıklarını belirtti. Gökmen, standartları düştüğü için emekli olmayan sanatçıların emeklilik şartlarının düzeltilmesinin de yeni çalışma kapsamında olduğunu kaydetti.

Genel Müdür Gökmen, düzenlediği basın toplantısında Devlet Opera ve Balesi’nin 2012-2013 sanat sezonunu açıkladı. Toplantıda, gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gökmen, kapatılması veya özelleştirilmesi gündeme gelen sanat kurumları ile ilgili yeni bir çalışma içinde olduklarını ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın talimatı ile sanat kurumu yöneticileri olarak bir arada çalıştıklarını anlatan Gökmen, “Performansa dayalı bir sistemin kurulması için zaten son 3 yıldır çalışıyoruz. Son olaylarla alınan bir karar değil. Ancak Bakanımızın son talimatı ile yeni sistemi planladık. Buna göre, çok çalışan sanatçının ödüllendirilmesi, az çalışan veya yeteneği az olan sanatçının aynı standartta tutulmasını içeriyor performans düzenlemesi. Ayrıca kurumdaki sanatçılar emekli olduktan sonra düşen standartları dolayısı ile emekli olmuyor bu da kurumlarda sanatçı akışını zorlaştırıyor. Emeklilik standartlarını iyi bir seviyeye çekerek yeni sanatçıların önünün açılması da çalıştığımız konular arasında. Yıllardır kurumlarda çalışan ancak sözleşmeli olan sanatçıların durumu da gözden geçiriliyor. Yeni sistem üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

MUHTEŞEM SÜLEYMAN, OPERA’DA

Rengim Gökmen, 28 Eylül’de Ankara ATO Kongre Merkezi’nde opera-bale gösterisi, 29 Eylül’de İstanbul Aya İrini’de Verdi temalı konser, 1 Ekim’de İzmir Elhamra Sahnesi’nde 30. Yıl Konseri, 3 Ekim’de Mersin Marina Amfi Tiyatro’da Carmina Burana sahne kantatı, 1 Ekim’de Antalya Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde Carmina Burana kantatı ve 1 Ekim’de Samsun’da Atatürk Kültür Merkezi’nde Madam Butterfly operası ile sezon açılışlarının yapılacağını duyurdu. Gökmen, yeni sezonda tamamen yerli bir eser olan ve dünya prömiyeri yapacak olan Muhteşem Süleyman ile Karyağdı Hatun, Sevginin Bedeli gibi yeni yerli eserlerin seyirci ile buluşturulacağını kaydetti.

(CİHAN)


Kültür Sanat