Orhan Birdal: Hacizli ve hurda uçaklar, başımıza bela oldu

28 Nisan 2013 - 13:57

ANKARA - Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, Atatürk Havalimanı’ndaki park alanlarını işgal eden hacizli ve hurda uçakların yıllar geçmesine rağmen hala kaldırılamadığını söyledi. Atıl durumdaki uçakların durumlarının vahim olduğunu belirten Birdal, "Hukuki bir süreç olduğu için onlara dokunamıyoruz. Atsanız atılmıyor. Satsanız satılmıyor. Maalesef, onlar başımızın belası. Uçakları bir yere götüremiyoruz. Zaten uçaklar uçma kabiliyetlerini de kaybetmiş." dedi.

Cihan Haber Ajansı’na(Cihan) konuşan Genel Müdür Orhan Birdal, hurda ve hacizli uçakların sorun olduğunu anlattı. Uçakların son uçuşunu yapacaklarını bilmeleri durumunda, başka bir yere inmelerini sağlayacaklarını ve orada parçalayıp satabileceklerini de kaydeden Birdal, fakat hukuki işlemlerden dolayı uçaklara dokunamadıklarını dile getirdi.

Hacizli uçaklardan bazılarının 15 yıldır hava limanında bekletildiğini ifade eden Birdal, "Borcu var uçağın, biri haciz koyuyor uçağa. Son uçuşları normalde değil. Dolayısıyla, indiğinde kalıyor. Bazen motorunu satıyorlar. Motoru gidince de gerisi hiçbir şeye yaramıyor. Sadece parçalayıp satabilme imkanımız var. Bu tür olanları paçalayıp parasını, icra dosyalarına koyma önerisini getirdik. Kendi alacaklarımızdan da vazgeçtik, ama mahkemelere karar aldıramadık. İncelemelerimizde de bu çalışmayı yapabilmemiz için kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu gördük. Bu durum da bizi zorluyor." diye konuştu.

"YARGILAMANIN UZUN SÜRMESİ UÇAKLARI ÇÜRÜTÜYOR"

Birdal, uzun süren yargılama işlemlerinin haciz konulan uçakların uçma kabiliyetlerini kaybetmesine sebep olduğunu da anlattı. Başlarının belası olan hacizli ve hurda uçaklarının Atatürk Havalimanı’ndan parçalanarak uzaklaştırılması için ilgili şirketlere değişik tarihlerde yazılar yazdıklarını da kaydeden Birdal, uçakların kesilmeleri için kurumsal destek verdiklerini bildirdi.

Bugüne kadar hukuki süreci tamamlanarak, kesilip havalimanı dışına taşınan uçak sayısının 21 olduğu bilgisini veren Birdal, 3 adet uçağın satış işleminin ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı TASİŞ tarafından sürdürüldüğünü açıkladı.

"23 UÇAK KALDIRILMAYI BEKLİYOR"

Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali’nde 11 adet büyük gövdeli yolcu uçağı ile 9 adet 2-5 kişilik hacizli veya hurda uçak pistlere yakın bir noktada kaldırılacakları günü bekliyor. Belirtilenlere ilave askeri havaalanı bölgesinde de 3 adet hurda uçak park alanı işgal ediyor.

"UÇAKLARI PARÇALAMAK İÇİN KANUNİ DÜZENLEME GEREKİYOR"

Havayolu şirketlerinin iflası ya da hurdaya çıkan uçakların depolanması nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda Şampiyonlar Ligi finali ve NATO Zirvesi sırasında gelen üst düzen konukların uçaklarına yer bulunamamıştı.

Bazı girişimciler de uçakları restoran olarak kullanmak üzere hava limanından taşımıştı. Buna rağmen 23 adet irili ufaklı uçak hala hukuki sürecin uzaması, bürokratik engeller nedeniyle DHMİ’yi sıkıntıya sokmayı sürdürüyor.

(CİHAN)


Güncel