Ortağını öldüren şahsa 36 yıl 6 ay hapis cezası verildi

04 Ekim 2013 - 11:09

ADANA - Adana’da ortağını öldürdüğü, 2 kişiyi de öldürmeye teşebbüs ettiği iddia edilen 28 yaşındaki Erdinç İlhan, 37 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme heyeti İlhan'a, öldürülen büfecinin söylediği 'bacını getir' sözünden dolayı tahrik indirimi de uyguladı.

Şehit Duran Mahallesi Manisalı Alibey Caddesi'nde 6 Ocak'ta işlettikleri iddia bayiinde ortağı Erol Soyubelli'yi öldürüp, kardeşi Sezai ile yeğeni 25 yaşındaki Hacı Soyubelli'yi de öldürmeye teşebbüs eden Erdinç İlhan hakkında Adana 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar verildi.

Tekel büfesi işleten Erol Soyubelli'nin yanında işçi olarak çalıştığını belirten İlhan, "İnternet üzerinden kaçak bahis oynatıp, kazancı paylaşıyorduk. Oyundan dolayı 5 bin lira borçlanmıştım. Borcu ödememi istiyor, küfürlü konuşuyordu. ‘5 bin lirayı getir, getirmezsen dul bacını getir, borcunu sileyim' dedi. Polislerden çekinip, bana verdiği 2 silahı belimdeydi. Çekip, vurdum. Yakalanmamak için ateş açtım. Hacı o anda vurulmuş." diyerek kendini savundu. İlhan son sözünde ise "İradem dışında gelişti. Pişmanım." dedi.

Hacı Soyubelli de sanığın Sezai Soyubelli'ye ateş etmeye çalışırken tabancanın tutukluk yaptığını, müdahale etmek isteyince de kendisine vurduğunu belirterek, şikayetçi oldu.

Ağabeyi öldürülen Sezai Soyubelli ise silahın ateş almaması nedeniyle kurtulduğunu, sanığın kendisini de vurmak istediğini kaydetti.

Mahkeme heyeti, İlhan'ı cinayetten önce müebbet hapis cezasına mahkum etti. Mahkeme, Erol Soyubelli’nin 'Bacını getir' sözünü tahrik sayılması ve duruşmadaki iyi hali nedeniyle 15 yıla indirdi. 2 kişiye de öldürmeye teşebbüs suçundan 12 yıl 6 ve 8 yıl 4 ay, ruhsatsız silahtan dolayı 1 yıl 8 ay olmak üzere toplam 37 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

(CİHAN)


Güncel