Oryantal moda festivali Moskova'ya egzotik hava getirdi

20 Ekim 2011 - 14:14

MOSKOVA - Rusya'nın başkenti Moskova, Özbekistan'dan Fas'a kadar İslam dünyasının kültürünün tanıtıldığı 'Oryantal Pazar'ına ev sahipliği yaptı.
Moskova'nın Falkon gösteri merkezinde 'Oryantal Pazar' adı altında düzenlenen etkinlikte çeşitli ülkelerden gelen katılımcılar, kendi ülkelerinin giysi, kumaş, geleneksel el sanatları ve diğer eşyaları sunma imkanını buldu. Büyük ilgi duyulan defilede mankenler farklı ülkelerin başörtü, gömlek ve kıyafetlerini giyerek izleyicilerin karşısına çıktı.
Kıyafetler daha çok kadınların ilgisini çekerken, erkeklerin silahlarla yakından ilgilendirdikleri görüldü. Bıçakları tanıtan Özbekistan vatandaşı ülkesinde en güzel bıçakları hazırlayan şehirlerle ilgili bilgi verdi: “Bu gördüğünüz bıçak geleneksel Özbek bıçağı. Sadece iki yerde üretilir Fergana vadisindeki Şahrihan ve Çust'a bağlı kasabalarda. Bu bıçaklar, dövme ile özel bir metalden yapılır. Metal kırılgan ama çok keskin”
Aynı zamanda festival bünyesinde ülke temsilcileri, kendi mutfaklarını tanıtmak için yoğun çaba harcadı.
Yemeklerinin baharatı ile ünlü olduğunu dile getiren bir Faslı aşçı, “İnsanlar yeni tatlara pek açık olmayabilir, ancak çok meraklıdır. Bizim yemeklerimiz baharatı ile ünlü ve çok lezzetlidir. ” diye konuştu.
Yoğun ilgi gören ve üç gün devam eden festivalde aynı zamanda geleneksel ve modern müzik sanatçıları, folklor, sanat eserleri sergisi ve çocuklar için çeşitli faaliyetler düzenlendi.

(CİHAN)


Dünya