Osmanlı İmparatorluğu'nu anlatan yeni bir belgesel hazırlanıyor

16 Mart 2010 - 14:03

Sultan Abdülhamit Han'ın 3. nesil torunlarından Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, Osmanlı İmparatorluğu'nu anlatan, yanlış bilinen bazı tarihi gerçekleri Türk halkına daha anlaşılabilir ve doğru sunmak için 'Osmanlı'nın ihtişamı' isimli belgesel çekmeye başladıklarını söyledi.

Sultan Abdülhamit Han'ın 3. nesil torunlarından Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, Eskişehir'in Seyitgazi ilçesi ile Osmanlı'nın ilk hutbesinin okunduğu Karacaşehir'i ziyaret etti. Osmanoğlu, Seyitgazi Türbe ve Külliyesi ile Karacaşehir Camii'nde çekecekleri belgesel için incelemelerde bulunarak dua etti. Ardından Seyitgazi Belediye Başkanı Adnan Yalçın Şen'i ziyaret eden Osmanoğlu, Osmanlı İmparatorluğu'nu anlatan, yanlış bilinen bazı tarihi gerçekleri Türk halkına daha anlaşılabilir ve doğru sunmak için 'Osmanlı'nın ihtişamı' isimli belgeselin çekimine başladıklarını kaydetti. Söz konusu belgesel için Eskişehir ve Bilecik'te inceleme ve araştırmalarda bulunduğunu anlatan Osmanoğlu, "Belgesel 100 bölümden oluşacak. Şu anda bazı bölümlerini çektik. Çekim yapacağımız yerler arasında Eskişehir ve Bilecik de var. Burada incelemelerde bulundum ve bazı şeyleri yerinde gördüm. Bazı eserlerin çekimini yaptık. Bu görüntüleri belgeselde kullanacağız. Belgesellerin bazı bölümleri de burada çekilecek. Onunla ilgili ön çalışmalar yapıyoruz." diyerek, çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Başkan Şen de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Belediye olarak Osmanoğlu'nun yaptığı çalışmalara gereken desteği vereceklerini dile getiren Şen, "Seyitgazi ilçemiz adeta bir açık hava müzesi. Frig, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı eserleri ilçemizde mevcut bulunmaktadır. Bu bağlamda belgesel için gereken her türlü desteği vermeye hazırız." dedi.


(CİHAN)


Türkiye