Otelciler, iflas eden acentelere karşı güvence istiyor

11 Ekim 2013 - 14:09

MUĞLA - Fethiye Turistik Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Yavuz Torunoğulları, Hollandalı tur operatörü Oad'ın iflasının bölgedeki turizmcileri olumsuz etkilediğini söyledi. Torunoğulları, ünlü İngiliz seyehat turizm acentesi Thomas Cook'un otelcilere haber vermeden ödeme süresini 30 günden 60 güne çıkarmasının da Türk turizmcilerin işini zorlaştırdığını belirtti.

FETOB yönetim kurulu 2013 yılı turizm sezonunun değerlendirilmesi amacıyla sektör temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Otellere tedarik sağlayan Inovatek ve Torku firmalarının temsilcilerinin de birer sunum yaptığı toplantı FETOB Başkanı Yavuz Torunoğulları’nın açılış konuşmasıyla başladı. 2013 yılı turizm sezonunu değerlendiren Torunoğulları, Gezi olaylarının turizme zarar verdiğini kaydetti. Torunoğulları, "Batı basınında yapılan 'Türk Baharı' yorumları sektörü oldukça etkiledi. Devamında Ramazan ayı geldi ve hem Türkiye’de hem de bölgede doluluk sıkıntısı yaşandı. Bununla beraber Suriye meselesi ve savaş çıkma olasılığı da Türkiye’ye dair bir güvenlik algısı oluşturdu. Türkiye’yi bilenler bundan etkilenmedi ama ilk defa gelecek olanların bir kısmı planlarını değiştirdi. Gezi olaylarından dolayı çok fazla rezervasyon iptali olmadı ama yeni rezervasyon alımlarında gerileme yaşandı. Bunu TÜROFED ve bakanlıkla paylaştık. Onlar da ana pazarlarda çeşitli çalışmalar yaptılar. Ama bir destinasyona yönelik güvenlik endişesi oluşursa, bunun önüne geçmek çok kolay değildir." dedi.

Geçen yıl Fethiye'yi ve turizmi sarsan depremin etkisinin geçtiğini ve iç pazarda ciddi hareketlenme olduğunu kaydeden Torunoğulları, Fethiye'deki otellerin bu yıl daha fazla yerli misafir ağırladığını açıkladı. Yerli misafirin gelmesinin özellikle küçük işletmeleri memnun ettiğine vurgu yapan Torunoğulları, "Doluluk ortalaması açısından fena sayılmayacak bir doluluğa ulaştık. Döviz kurlarında yaşanan değişimler ise sektöre olumlu yansıdı ve temmuz ayında kayba uğrayan otelciler, bu değişiklikle birlikte zararlarının bir kısmını telafi ettiler." dedi.

ACENTE İFLASLARINA KARŞI TURİZMCİLERİ KORUYACAK ÖNLEMLER ALINMALI

FETOB Başkanı Yavuz Torunoğulları, global ekonomik kriz nedeniyle dünyaca ünlü tur operatörlerinin batmasının da Türk turizmini olumsuz etkileyen etkenler arasında yer aldığını belirtti. Oad Reizen isimli Hollandalı tur operatörünün iflasını açıklamasının bölgede derin bir etki oluşturduğunu kaydeden Torunoğulları, Oad’ın yıllardır Türkiye’ye düzenli olarak kaliteli turist getiren ve ödemelerini düzenli yapan bir tur operatörü olduğunu söyledi. Türk turizmcileri bu iflaslara karşı koruyan bir sistemin olmamasından da dert yanan FETOB Başkanı, Bakanlıktan sigorta fonu oluşturulmasını, acentelerin de bu konuda taşın altına elini koymasını istedi.

THOMAS COOK ÖDEME SÜRESİNİ 60 GÜNE ÇIKARDI

Batan acentelerin yanında kendi başına buyruk hareket eden acentelerin de turizmcinin önündeki kabus olduğunu kaydeden Yavuz Torunoğulları, Thomas Cook örneğini vererek şöyle konuştu: "Tur operatörlerinin ödemelerini geciktirmesi de diğer bir sorun. Thomas Cook’ta yaşadık bunu. Bir ay olan ödeme süresini 62 güne çıkardılar. Thomas Cook’tan görüşme talep ettik, bekliyoruz. Ödemeleri yapamayan başka tur operatörleri de var. Bakanlık bunu dikkate alarak çözümlerini de üretmesi gerekiyor. Otelcilere de görev düşüyor, bireysel olarak çalışmalılar."

(CİHAN)


Güncel