Outokumpu krizi Meclis’e taşındı

11 Ekim 2013 - 11:06

KREFELD - Finlandiyalı paslanmaz demir çelik şirketi Outokumpu’nun Avrupa genelinde işçi çıkaracağını ve Bochum işletmesini 2014 yılı sonunda kapatacağını duyurması, başta sendikalar olmak üzere siyasetçileri de harekete geçirdi.

Şirket şubat ayında IG Metall sendikası ile bir araya gelerek 2014 yılı sonuna kadar geçerli olacak bir sözleşme imzalamıştı. Şirket yönetimi, sözleşmenin üzerinden sekiz ay geçmeden Krefeld’e yapılacağı söylenen 250 milyon Euro’luk yeni yatırımın yapılmayacağını, 330 kişinin işine son verileceğini ve Bochum işletmesini de tamamen kapatacağını duyurdu.

Tek taraflı olarak sözleşmeden vazgeçen işletmenin bu tavrı sendikaları ve siyasetçileri harekete geçirdi. IG Metall Sendikası Outokumpu şirketini sert bir dille eleştirerek anlaşmaya sadık kalmaya çağırdı.

DGB Başkanı Ralf Köpke, Outokumpu Avrupa İşçi Temsilcilikleri Genel Başkanı Norbert Kalwa, Outokumpu Düsseldorf Benrat işçi temsilcisi Mustafa Şahin, Bochum işletmesi işçi temsilcisi Frank Klein, ve bazı sendika temsilcileri yaşanan krizi Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft’a aktarmak amacıyla mecliste bir toplantı düzenledi.

Başbakan Kraft, Outokumpu şirketini sendika ile yapılan anlaşmaya sadık kalmaya çağırdı.

Şirket görüşmeler sonunda da tavrından vazgeçmeyecek olursa IG Metall dava açacak.

(CİHAN)


Ekonomi