Oyuncak dükkanındaki kaçak sigaraya film gibi operasyon

30 Ocak 2012 - 11:27

İSTANBUL - Mali polisin, İstanbul’da kaçak sigaraya yönelik operasyonunda zücaciye ve oyuncak dükkanlarında saklanmış 183 bin paket kaçak sigara ele geçirildi. İş yerlerinin gizli bölümlerinde yapılan aramalarda ayrıca bin 287 paket puro, 950 paket pipo tütünü ve 5 paket nargile tütünü ele geçirildi. Polis operasyonun her anını kayıt altına aldı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından alınan sigara kaçakçılığı bilgileri üzerine başlatılan soruşturmada bazı iş hanlarındaki iş yerlerinin kaçak sigaraların depolanmasında kullanıldığı belirlendi. Konuyla ilgili soruşturma başlatan mali polis, özellikle Eminönü’nde bir iş hanındaki iş yerlerinde kaçak sigara bulunduğu belirlendi. Harekete geçen polis, çevik kuvvet polislerinin de eşliğinde iş yerlerine operasyon başlattı. Oyuncakçı ve züccaciyeci dükkanlarının arka kısımlarında gizli bölümler bulundu. Bu bölümlerde yapılan aramalarda koliler dolusu sigara ele geçirildi. Yapılan sayımlarda 183 bin 774 paket kaçak sigara, bin 287 paket puro, 950 paket pipo tütünü ve 5 paket nargile tütünü bulundu.

27 kişinin gözaltına alındığı operasyonda polis kamerası da baskının her anını kayıt altına aldı. Polislerin operasyon için emniyetten çıkışından şüpheli iş yerlerine girişlerine, yapılan aramalardan kaçak sigara ve ürünlerinin bulunmasına kadar operasyonun her anını kayıt altına aldı. Şüpheli 27 kişi gözaltına alınıp İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Polisin verdiği bilgilere göre kaçak sigaraların Kuzey Irak’tan Türkiye’ye getirildiğinin tahmin edildiği belirtildi. Kaçak sigaraların yasal olmayan yollarla Türkiye getirilip değerinin altındaki fiyatlarla piyasaya sürüleceği tespit edildi. Emniyette işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi

(CİHAN)


Güncel