Özel Sanko Okulları, Gaziantep kültürünü İtalya'ya taşıdı

20 Aralık 2010 - 18:13

Özel Sanko Okulları'nın koordinatörlüğünde yürütülen 'Avrupalı Kimliğinin İzleri Olarak Kültürel Değerlerimiz' adlı Comenius Projesi'nin paylaşım toplantısı İtalya'nın Napoli kentinde yapıldı.

Türkiye, İtalya, Macaristan, Polonya, Slovakya ve Litvanya ortaklığında yürütülen projenin ilk toplantısı Macaristan'ın Budapeşte kentinde yapılmıştı. Mimariden folklorik çalışmalara pek çok kültürel alanda etkileşimin ve bilgi aktarımının olduğu projenin 4. toplantısı İtalya'da düzenlendi. İtalya'da yapılan toplantıda öğrenciler, 'Bölgesel Tarihi Mimari' konusunda yaptıkları çalışmaları sundu. Özel Sanko Okulları öğrencileri tarihi Gaziantep evlerini ve bu evlerdeki yaşamı, Türk hamamı örneği olarak Naip Hamamı'nı, cami olarak Selimiye Camisi'ni, Osmanlı saray mimarisi örneği olarak Dolmabahçe ve Topkapı Saraylarını anlattı. Öğrencilerin mimari paylaşımını hak oyunları gösterisi izledi. Diğer ülkelerden gelen öğrenciler de kendi kültürlerinin temelini oluşturan öğeleri sundu. Yapılan toplantılar sonunda bölgesel tarihi mimarilerin benzerlik ve farklılıklarını içeren rapor hazırlandı.

2011 yılı Mart ayında Macaristan'ın Budapeşte kentinde yapılacak 5.toplantının ardından 26 Mayıs - 5 Haziran tarihleri arasında yapılacak projenin son toplantısına Özel Sanko Okulları'nın ev sahipliği yapacağı bildirildi. Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, öğrencilerinin yaptığı çalışmaların onlara çok yönlü katkı sağladığını söyledi. "Hem kendi kültürlerinin bilincine varmaları hem de başka ülkelerin kültürleriyle benzerlik ve farklılıkları görerek tanıma ve anlama fırsatını yakalamaları vizyonlarını genişletmiştir" diyen Köylüoğlu, öğrencilerinin İngilizce dil hakimiyetinin verdikleri İngilizce dil eğitim alt yapısının güçlü olduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydetti.


(CİHAN)


Türkiye