Pakistan’da Abdülkadir Molla için gıyabi cenaze namazı kılındı

13 Aralık 2013 - 14:54

İSLAMABAD - Bangladeş’in bağımsızlık savaşında Pakistan’a yardım etme suçundan idam edilen Cemaati İslami partisinin Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla için Pakistan genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki Şuheda camisinde, Pakistan Cemaati İslami partisinin Genel Sekreteri Liyakat Baloç tarafından Abdülkadir Molla için Cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kıldırıldı. Namaz sonrası ellerindeki bayraklarla gösteri yapan bir grup ise Bangladeş aleyhine sloganlar attı. Baloç’un konuşma yaptığı alanda duygu dolu anlar yaşayan Pakistanlılar gözyaşlarına hakim olamadı.

Molla'ya ve Bangladeş’deki Müslümanlar için edilen duayla sonlanan gösteride konuşan Baloç, Pakistan hükümetinin Bangladeş’in iç meselesi olduğunu sebep göstererek bir şey yapmamasını eleştirdi. Baloç, "Abdülkadir Molla şehittir." diyerek, Bangladeş sokaklarının 3 aydır protestocularla dolu olduğunu söyledi.

Baloç, "Ben buradan Pakistan parlamentosuna sesleniyorum. Siz üzerinizdeki farzı yerine getirin, gerekeni yapın. Cemaati İslami partisi yıllarca siyasi parti olarak ana seçimlere katılmıştır. Bangladeş anayasasına da aykırı olan bu kararın neden alındığı araştırılmalıdır. Dünya çapındaki İslami hareketler din düşmanları tarafından hedef alınıyor. Ben buradan Bangladeş’teki kardeşlerimi selamlıyorum." dedi.

Bu arada Pakistan’ın Karaçi, Lahor, Peşaver gibi büyük şehirlerinde de Abdülkadir Molla için gıyabi cenaze namazı kılınırken, Bangladeş aleyhine sloganlar atılıp Bangladeş bayrakları yakıldı.

(CİHAN)


Dünya