Parayla haber yapan ve yaptırana hapis cezası

20 Mart 2012 - 17:26

MADRİD - İspanya’nın özerk bölgelerinden Balear Adaları eski Başkanı ve bir dönem Çevre bakanlığı yapan Jaume Matas, kendisi için haber yapması karşılığında bir gazeteciye rüşvet vermekten 6 sene hapis cezasına çarptırıldı.

Balear Adaları’na bağlı Palma şehri mahkemesi, eski Başkan Matas’ı yalan beyanda bulunmak, kamu parasını kötüye kullanma, resmi belgede sahtecilik ve sahtekarlık yapmaktan suçlu buldu.

İspanya’da "Palma Arena yolsuzluğu" olarak adlandırılan davanın ilk ayağında, Matas’dan yaklaşık 500 bin euro aldığı öne sürülen El Mundo gazetesi eski muhabiri ve köşe yazarı Antonio Alemany de 3 yıl 9 ay hapse mahkum edildi.

Balear Adaları başkanlığı ve Bakanlık yaptığı dönemde Matas için yazılar yazan Antonio Alemany, zimmetine para geçirmek, yalan beyanda bulunmak ve sahtecilikten suçlu bulundu. Jaume Matas’ın, 2003-2007 yılları arasında Alemany’nın sahip olduğu şirketlere 500 bin Euro ödeme yaptığı belirtildi.

Şimdi iktidarda bulunan Halk Partisi’nden (PP) olan Matas, Balear Adaları’nda iki dönem (1996-1999 ve 2003-2007) başkanlık yaptı. Matas ayrıca 2000-2003 yılları arasında Çevre Bakanı olarak görev yaptı. Bugün sonuçlanan dava eski Başkan Matas aleyhine açılan 170 klasör tutan yolsuzluk soruşturmasının ilk ayağını oluşturuyor. Jaume Matas, Balear Adaları Başkanlığı döneminde Palma kentinde kurulan spor salonu projesindeki rüşvet iddialarının yanı sıra birçok suçlamayla karşı karşıya.

(CİHAN)


Dünya