Peder Dall’Oglio: Osmanlı’dan sonra Suriye’de birlik sağlanamadı (Özel)

24 Ekim 2012 - 12:34

ROMA - Suriye’deki Katolikleri temsil eden Mar Musa Derneği Başkanı Peder Paolo Dall’Oglio, “Bu topraklarda Osmanlı’dan itibaren birlik sağlanamamış olsa da Hz.İbrahim’in torunları olarak bu paydada, bu idealde buluşmak gerekiyor.” dedi.

Suriye’de 30 yıldır görev yapan ve muhaliflerle görüştüğü gerekçesiyle Esed rejimi tarafından sınır dışı edilen Peder Dall’Oglio, İtalya’nın başkenti Roma’da Suriye ile ilgili bir toplantı öncesinde Cihan Haber Ajansı’na konuştu.

Suriye’de demokrasinin hakim olması, ülkede yaşayan herkese haklarının verilmesini istediklerini dile getiren Dall’Oglio, “Bizler, Suriye’de yaşayan Sünniler, Aleviler, Şiiler, Kürtler, Hristiyanlar, Süryaniler, Yahudiler hepimiz barış istiyoruz, adalet istiyoruz.” dedi. Katolik din adamı, Türk hükümetinin de aynı vizyona sahip olmasının kendileri için büyük önem taşıdığını kaydetti.

Peder Dall’Oglio, tüm Akdeniz kıyısı ülkelerinde olduğu gibi Suriye’de de artık gelişimin, adaletin ve demokrasinin ön planda olduğu bir rejime olan ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Dall’Oglio,Türkiye’nin de demokratik bir Suriye’yi destekleyeceğini her alanda ifade ettiğini ve savaşmaktan kaçınarak bu isteğini kanıtladığını ifade etti.

(CİHAN)


Dünya