Prof. Dr. Hasan Bayram: "Toz bulutu insan sağlığını çok ciddi tehdit ediyor"

11 Şubat 2009 - 17:27

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bayram, toz bulutunun insan sağlığını çok ciddi tehdit ettiğini söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde2 gün etkili olan toz bulutu ile ilgili açıklama yapan Hasan Bayram, toz zerreciklerinin bir mikron ve daha küçük çapta oldukları için iç ortama da rahatça geçebildiğini kaydetti.

Kış dolayısıyla özellikle ısınma amaçlı kullanılan kömürden açığa çıkan duman kirliliğinin de olayın boyutlarını daha da artırdığını belirten Bayram, yüksek partikül madde kirliliğinin başta kalp ve akciğer hastalıkları olmak üzere çok ciddi sağlık etkilerine yol açabileceğini ifade etti.

"Astım, kronik bronşit gibi akciğer hastalığı olanların rahatsızlığı kötüleşmekte hastaneye ve acile başvuruları artmaktadır. Bunun dışında, başta yaşlı ve çocuklar olmak üzere hassas gruplar daha çok etkilenirken, sağlıklı bireylerde de genel halsizlik, kırgınlık, solunum sıkıntısı ve baş ağrısı gibi bir dizi belirtiye neden olmaktadır." diyen Bayram, gerek hastane personeli gerekse de hastaneye başvuran hastaların benzer rahatsızlıklarını dile getirdiğini ifade etti.

Bayram, "Toz bulutunu dağıtacak veya yok edecek rüzgar ve yağmur gibi bir meteorolojik hareket olmadığı sürece maalesef toz herkesi olumsuz etkileyecektir. Bu arada vatandaşların olabildiğince iç ortamda kalmaları, evlerin ve binaların kapı ve pencerelerinin kapalı tutulması toza maruz kalmayı tamamen önlemese de azaltabilir. Bunların dışında yerel otoritelerin ilgili yasa "6 Haziran 2008 tarihli Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği" gereğince gerekli önlemleri zaman geçirmeden almaları ve vatandaşı uyarmaları gerekir. Sadece 2008'in sonlarında ve geçtiğimiz aylarda 2-3 adet benzer kum fırtınaları oldu. Sınırlı sayıdaki basın organı dışında konu ile ilgili açıklama yapan ve vatandaşı bilgilendiren kişi veya kurum görülmedi. Havaların kurak gitmesi, yağış oranlarının azalması ve iklimin ısınması bu tür sorunların giderek daha çok yaşanacağını düşündürmektedir. Bu nedenle, konuya daha fazla duyarlılık gösterilmesi ve gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. Çünkü toz bulutu sağlık açısından doğal bir afettir." ifadesinde bulundu.


(CİHAN)


Türkiye